Barevné obrazovky
Aby byl vytvořen barevný obraz, obsahuje obrazovka tři samostatné elektronové trysky, pro každou ze tří základních barev jednu. Z trysek elektrony dopadají na tři různě barevné plošky luminoforu. Tyto plošky mají „RGB“ barvy a mohou být na stínítku obrazovky uspořádány různým způsobem. Složením všech tří barevných plošek na velmi malém prostoru luminoforů vznikne barevný bod požadovaného barevného odstínu.
Obr. 1: Řez barevnou obrazovkou
Obr. 2: Princip uspořádání elektronové trysky v barevné obrazovce
Nejvíce jsou používány obrazovky, u kterých se využívá k vymezení dopadu elektronů na luminofor maska. Maska zajišťuje, že paprsky pro jednotlivé barvy dopadají na správnou plošku luminoforu. Do poloviny 70. let převládaly obrazovky delta, v současné době je nejvíce používán princip in-line.
Princip in-line je využit také v uspořádání trinitron. Katody jsou natočeny tak, že všechny tři paprsky jsou zaostřovány společnou elektronickou čočkou.
Proti vnějším magnetickým polím je obrazovka chráněna magnetickým stíněním z ocelového plechu, který je nutné občas odmagnetizovat (zajišťují to demagnetizační cívky napájené střídavým proudem několik sekund po zapnutí TV).
Obr. 3: Typy masek - delta, in-line, trinitron