Fyzikální vlastnosti vody
Voda je za normální teploty bezbarvá, v silné vrstvě namodralá kapalina, bez chuti a zápachu. Teplota tání vody je 0OC, teplota varu je 100OC. Obě tyto teploty tvoří základ Celsiovy teplotní stupnice.
Molekuly vody vytvářejí mezi sebou vodíkové můstky (obr. 1).
Obr. 1: Vodíkové můstky
Voda se vyskytuje ve třech skupenstvích: vodní pára, kapalná voda (obr. 2) a led.
Obr. 2: Voda
Při přechodu do pevného stavu vzrůstá objem o přibližně 10 % a led plave na vodě, protože má menší hustotu než kapalná voda.
Kapalná voda je špatně tepelně vodivá. Pomalu teplo přijímá a vydává. Jeho velké množství v sobě „skladuje“. Transport tepla zajištují voda a vítr.
Voda má vysoké povrchové napětí. To je ovlivňováno teplotou a znečištěním. Hladina vytváří povrch, který je pro některé organismy bariérou. Existují organismy pohybujíci se přímo v povrchové blance. Obvykle jsou mikroskopických rozměrů, například: krásnoočka, bičíkovci.
Některé organismy využívají povrchové napěti k pohybu po hladině, například:
vodoměrky (obr. 3), nebo se zavěšují na hladinu z její spodní strany, například: perloočka.
Obr. 3: Vodoměrka
Vlastnosti vody jsou významné pro oběh vody na Zemi. Voda se v podobě vodní páry odpařuje z hladin vodních toků, vodních nádrží, oceánů, z povrchových vrstev půdy, z rostlin i kůže živočichů. Vodní pára stoupá, ochlazuje se a zkapalňuje v drobné kapky, které vytvářejí oblaka a jako vodní nebo sněhové srážky padají zpět na Zemi.