Kilogram
Kilogram je základní jednotkou hmotnosti. Jedná se o jedinou jednotku soustavy SI, která je definována pomocí prototypu. Přestože je název tvořen předponou kilo, jedná se o jednotku základní. Naproti tomu gram je jednotkou násobnou. První snaha definovat kilogram pochází z roku 1875, kdy zástupci 17 států podepsali tzv. metrickou konvenci. Původně byl kilogram spojen s metrem a to tak, že 1 dm3 čisté odvzdušněné vody o teplotě 4°C váží 1 kilogram. Později byl vyroben mezinárodní prototyp kilogramu, což je válec o výšce i průměru 39 mm vyrobený ze slitiny 90 % platiny a 10 % iridia. Podle něj byly vyrobeny identické kopie pro jednotlivé státy.
Podle rozhodnutí Generální konference pro míry a váhy z roku 1901 je kilogram definován jako jednotka hmotnosti takto:
-
s přihlédnutím k rozhodnutí Mezinárodního výboru pro míry a váhy ze dne 15. října 1887, podle kterého je kilogram definován jako jednotka hmotnosti,
-
s přihlédnutím k rozhodnutí, obsaženém ve schválení prototypů metrického systému, jednoznačně přijatém Generální konferencí pro míry a váhy dne 26. září 1889
-
a vzhledem k nutnosti ukončit nejednoznačnosti, které v současné praxi stále existují ohledně významu slova váha, které se někdy používá pro hmotnost a někdy pro mechanickou sílu.
Konference vyhlašuje, že:
Kilogram je jednotka hmotnosti; je roven hmotnosti mezinárodního prototypu kilogramu.
Slovo váha označuje kvantitu stejné povahy jako síla: váha tělesa je součinem jeho hmotnosti a tíhového zrychlení; jmenovitě normální váha tělesa je součin jeho hmotnosti a normálního tíhového zrychlení.
Hodnota normálního tíhového zrychlení přijatá Mezinárodní službou pro míry a váhy je 980,665 cm·s-2