MECHANIKA DÝCHÁNÍ
Dýchání probíhá pomocí dýchacích pohybů – vdechu a výdechu. Bránice a mezižeberní svaly - při vdechu klesá bránice dolů a mezižeberní svaly zvětšují hrudník. Je to aktivní pohyb, plíce se rozpínají a nasávají vzduch. Při výdechu se bránice uvolní, plíce se smršťují a vzduch je vypuzován z těla, jde o pasivní pohyb. Dechová frekvence udává počet vdechů za jednu minutu v klidu. Dechový objem udává objem vzduchu, který se vymění při každém vdechu a výdechu. Při klidovém dýchání je to asi 0,5 l. Minutový dechový objem je asi 8 l vzduchu.
Vitální kapacita plic
-
Je množství vzduchu, které vydechneme po maximálním možném nádechu.
-
Jeho hodnota je závislá na věku, pohlaví, trénovanosti. Běžná hodnota je okolo 4 l vzduchu, může být až 6 l.
-
V plicích zůstává vzduch, který není možné vydechnout – reziduální plicní objem (0,5 l).
Obr. 1: Měření vitální kapacity plic
PŘEVOD DÝCHACÍCH PLYNŮ
Převod dýchacích plynů mezi krví a vzduchem se děje za pomoci prosakování (difuzí) kyslíku a oxidu uhličitého, které se odehrává v plicních sklípcích.
Na výměně dýchacích plynů se podílí plicní tkáň a malý krevní oběh, označovaný také jako oběh plicní.
Plicní krevní oběh začíná plicnicí. Plicnice vystupuje z pravé srdeční komory a větví se na pravou a levou plicní tepnu. Pravá tepna vstupuje do pravé plíce, tepna levá do levé. Za plicními sklípky se sbíhají dvě levé a dvě pravé plicní žíly. Plicními žilami je přiváděna okysličená krev do levé srdeční předsíně.