Mikropočítač a součástky
Největší radost z fungujícího programu nám přinese teprve realizace skutečného zapojení mikropočítače a dalších součástek, pomocí kterých můžeme zadávat pokyny programu, např. tlačítka, a také pozorovat reakce na výstupu, např. pomocí svítivých diod LED.
Abychom nemuseli potřebné zapojení dlouho tvořit, použijeme nepájivé kontaktní pole, na kterém můžeme velmi rychle provádět potřebné úpravy zapojení, a pokud si koupíme pole dostatečně velké, tak na něm s postupem času dokážeme realizovat i poměrně složitá zapojení.
Obr. 1: Nepájivé kontaktní pole pro pokusy s mikropočítačem
Hlavní součástkou bude samozřejmě mikropočítač. Pro naše pokusy vystačíme poměrně dlouho s typem ATmega8A, který má široký rozsah napájecího napětí (2,7 až 5,5 V) a taktovací kmitočet až 16 MHz. Pokud se nám jej nepodaří sehnat, můžeme použít i typ ATmega8L, který má stejný rozsah napájecího napětí, ale menší paměť a taktovací kmitočet jen 8 MHz. Z praktických zkušeností je však známo, že i na kmitočtu 12 MHz pracuje bez problémů.
Obr. 2: Mikropočítač ATmega8
Z dalších součástek budeme potřebovat LED diody, nejlépe nízkopříkonové se jmenovitým proudem 2 mA, rezistory 1K5 A 56K velikosti 0204 nebo 0207, krystal 12 MHz, keramické kondenzátory 33pF, blokovací keramické kondenzátory 10 nF a 100nF, tlačítka do plošných spojů a propojovací vodiče.
Obr. 3: LED diody
Obr. 4: Rezistory
Obr. 5: Krystal a kondenzátory
Obr. 6: Tlačítka
K propojování bodů na nepájivém poli můžeme použít pevné drátky, které si nastříháme a na koncích odizolujeme, nebo lze koupit na internetových obchodech ohebné vodiče k tomuto účelu vyráběné.
Obr. 7: Pevné propojovací vodiče
Obr. 8: Ohebné propojovací vodiče
A pokud si ještě opatříme krabičku s přihrádkami, budeme mít všechno pěkně po ruce a nebudeme muset nic hledat na stole ani na zemi.
Obr. 9: Umístění součástek v krabičce
K napájení našich zkušebních zapojení nám postačí plochá baterie o napětí 4,5 V. Má dostatečné napětí i kapacitu, aby nám vydržela hodně dlouho, než si například pořídíme nějaký elektronický napájecí zdroj. K napájení by se dalo použít i napětí 5 V přímo z USB kabelu, ale zejména pro úplné začátečníky to není vhodné, mohlo by dojít k poškození USB výstupu na počítači.