MOZEK (encephalon, cerebrum)
Mozek je uložen v dutině lebeční. Váží okolo 1300 g, u mužů váží více než u žen. V mozku se nachází asi 30 miliard neuronů. Před poškozením je chráněn mozkovými obaly a mozkomíšním mokem. Mozek je centrem, do kterého se sbíhají veškeré nervové dráhy, a řídí činnost všech orgánů těla. Jsou v něm zpracovávány vstupní signály a vytvářeny signály výstupní, které jsou pak odesílány k orgánům.
Mozek se skládá z 6 oddílů:
-
prodloužená mícha;
-
Varolův most;
-
střední mozek;
-
mozeček;
-
mezimozek;
-
koncový mozek.
VAROLŮV MOST (pons Varoli)
-
Varolům most je 2,5 cm široký val uložený nad prodlouženou míchou. Jeho konce se zanořují do mozečku. Spojuje mozek koncový s mozečkem. Skládá se z mozkových drah – vzestupných a sestupných. Je tvořen převážně z bílé hmoty, pouze vzadu se nachází hmota šedá. Šedá hmota je zodpovědná za produkci slz a slin.
-
Mezi mostem a prodlouženou míchou z něj vystupuje VI. mozkový nerv (nerv odtahující), VII. mozkový nerv (nerv lícní) a VII. mozkový nerv (nerv sluchorovnovážný). Dále z něj vystupuje V. mozkový nerv (nerv trojklaný).
-
Ve tkáni Varolova mostu a prodloužené míchy se nachází roztroušené nervové buňky propojující šedou a bílou hmotu a vyváří tzv. retikulární formaci. Ta je zodpovědná za aktivaci mozkové kůry, kterou má udržovat v bdělém stavu. Pokud se činnost kůry zastaví, člověk upadá do bezvědomí.
-
Funkce Varolova mostu je totožná s funkcí prodloužené míchy. Také se uplatňuje při řízení nepodmíněných reflexů.
STŘEDNÍ MOZEK (mesencephalon)
-
Střední mozek představuje velmi malý, avšak funkčně velmi důležitý oddíl mozku. Nachází se mezi Varolovým mostem a mezimozkem.
-
Na spodní straně středního mozku jsou patrné dva mohutné mozkové stonky. Z jamky mezi stonky vystupují III. mozkové nervy, nervy okohybné. Stonky nasedají na Varolův most.
-
Zadní stranu tvoří dva horní a dva dolní hrboly. Toto uskupení souhrnně označujeme jako čtverohrbolí. Čtverohrbolí je tvořeno šedou hmotou. V jeho přední části se tvoří vlákna zrakového nervu, v části zadní vlákna okohybného nervu. Čtverohrbolí slouží jako podkovové centrum pro zužování zornice, akomodaci oční čočky, pohyby očí a hlavy.
-
Velmi důležitou částí středního mozku je středomozkový čepec (tegmentum). Ten obsahuje jádra šedí hmoty nervové, označované jako černá a červená jádra. Jádra černá se uplatňují při pohybu a jejich narušením člověk ztrácí kontrolu nad motorikou. Červená jádra, obsahující železo, regulují svalové napětí a tím udržují rovnováhu a také pohyb. V čepci jsou uložena jádra III. a IV. mozkového nervu, nervu okohybného a kladkového.
-
Středem mozku středního probíhá Sylviův kanálek spojující III. a IV. mozkovou komoru.
MOZEČEK (cerebellum)
-
V zadní lebeční jámě je uložen mozeček vážící asi 140 g. Mozeček se skládá ze dvou polokoulí (hemisfér), které jsou spojeny mozečkovým červem.
-
Povrch mozečku pokrývá šedá hmota – mozečková kůra. Ta je silně zprohýbána a vytváří závity. V mozečkové kůře se nachází Purkyňovy buňky. Pod kůrou je hmota bílá. Keříčkovitě rozvětvená bílá hmota se rozbíhá do závitů a vytváří typickou kresbu, tzv. strom života.
-
Činnost mozečku je pro organismus velmi důležitá. Hlavní funkce mozečku:
-
centrum úmyslných i neúmyslných pohybů;
-
řízení, koordinace a udržování rovnováhy – postoj, chůze;
-
činnost svalového napětí;
-
regulace rychlých a přesných pohybů.
-
-
Poškození mozečku se projevuje narušením motorických funkcí. Dochází k neschopnosti provádět přesné a rychlé pohyby a dochází ke ztrátě napětí hladkého nebo kosterního svalstva. Dále zaznamenáváme třes, závratě, rychlé kmitání oční a také poruchy řeči. Tyto příznaky registrujeme i po požití nadměrného množství alkoholu. Proto se v opilosti objevují nekoordinované pohyby, vrávoravá chůze i nesrozumitelná řeč.
MEZIMOZEK (diencephalon)
-
Mezimozek je trubicového tvaru a navazuje na mozkový kmen. Uvnitř trubice se nachází III. mozková komora. Postranní stěny jsou tvořeny pravým a levým hrbolem (thalamem). Šedá hmota tvořící dno komory se nachází pod thalamy a nazývá se podhrbolí (hypothalamus).
-
Hypothalamus je nejníže položená oblast mezimozku. V podhrbolí se nachází hmota šedá. Hypothalamus je nadřazený centrem vegetativních funkcí. Hypothalamus se podílí na řízení tělesné teploty, regulaci příjmů potravy a vody, řízení oběhu krve, činnosti pohlavních orgánů a řídí limbický systém.
KONCOVÝ MOZEK (telencephalon)
- Koncový mozek tvoří největší část mozku. Je 16 cm dlouhý, 14 široký a 12 cm vysoký. Skládá se ze dvou polokoulí, hemisfér. Na každé hemisféře se nachází tři póly a tři plochy. Na povrchu koncového mozku se nachází mozková kůra. Pod ní je hmota bílá. Jeho povrch je rozbrázděn brázdami, mezi nimiž probíhají protáhlé mozkové závity.