Obklady
Obklad je úprava povrchu konstrukce, která zvětšuje její tloušťku. Obklady se upevňují na povrch konstrukce do malty nebo zavěšením na kotevní systém, přišroubováním či lepením.
Druhy obkladů podle umístění:
-
vnitřní obklady (provádějí se uvnitř objektu, v interiéru),
-
vnější obklady (provádějí se vně objektu, v exteriéru).
Obr. 1: Keramický obklad v interiéru
Obr. 2: Keramický obklad fasády domu
Druhy obkladů podle materiálu:
-
keramické obklady,
-
obklady z přírodního a umělého kamene
-
obklady ze dřeva,
-
obklady z kameniny,
-
skleněné obklady,
-
obklady betonové,
-
obklady z plastů.
Obr. 3: Skleněný obklad za kuchyňskou linkou
Podklad pod obklad musí být čistý, rovný, pevný a objemově stálý. Při případném vyrovnání podkladu omítkou se omítka vyztužuje pletivem. Pokud je prostor s obkladem namáhaný vodou, podklad se musí zaizolovat proti vodě.
Obklady se provádějí po provedení instalací (voda, elektrika atd.), po osazení zárubní a oken a po zhotovení omítek.
Obklady keramické
Jedná se o nejrozšířenější obklady. Keramické obklady jsou vyráběné v rozsáhlé škále tvarů, barev a povrchových struktur. Tento druh obkladů se používá především v prostorách namáhaných vodou či vlhkostí, jako jsou koupelny, kuchyně, WC, části fasád atd. Chrání podklad proti stékající vodě, a zabraňují tak tvoření plísní a opadávání omítky. Keramické obklady určené k obkládání fasád domů musejí být nenasákavé a mrazuvzdorné. Protože keramické obklady a spáry nejsou absolutně nepropustné, podklad v interiéru je nutné zaizolovat hydroizolací. K podkladu se keramické obklady lepí tmelem nebo speciálními lepidly.
Obr. 4: Keramický obklad v interiéru, imitace kamene
Obr. 5: Keramický obklad v koupelně
Obklady z přírodního kamene
Obr. 6: KObklad části fasády leštěným travertinem
Jedná se o velmi trvanlivé, odolné a reprezentativní obklady. Používají se jako obklady vnější i vnitřní. Pro vnitřní obklady je oblíben nejvíce mramor a žula, povrch je často upravován broušením a leštěním. Pro vnější obklady se používá kámen odolávající povětrnostním vlivům, nejčastěji žula, travertin, pískovec, břidlice.
Obr. 7: Obklad z břidlice
Obr. 8: Obklad z opuky
Kamenné obklady větších rozměrů jsou od podkladu odděleny mezerou. Upevnění se provádí kotvením obkladů kotvami nebo suchou montáží na rošty. Každá kamenná deska musí být ukotvena zvlášť, vzájemně se desky spojují kovovými sponami. Tenké kamenné obklady menších rozměrů se k podkladu lepí. Obklady se dávají na sraz nebo se spárují cementovou maltou.
Obr. 9: Kotvení kamenných obkladů
Obklady dřevěné
Obr.10: Dřevěný obklad fasády
Dřevo je oblíbený přírodní materiál. Používá se pro obklady zdí i stropů uvnitř staveb, ale i pro obklady fasád. Obkladové palubky se vyrábějí frézováním dřeva v různých velikostech s perem a drážkou. Pro obklady se užívá zpravidla jehličnaté dřevo, nejčastěji smrk. Na trhu jsou i obklady z dřev exotických.
Obr 11: Profil pro venkovní obklad budovy
Dřevěné obklady se zhotovují přibíjením nebo přišroubováním dřevěných prvků ve vodorovném nebo svislém směru k latím připevněným ke zdivu. Také lze palubku připevnit kovovým kotvícím prvkem, který se přivrtá přímo k podkladu. Palubky se většinou dodávají v přírodním stavu a dodatečně se ošetřují vhodným nátěrem na dřevo.
Obr. 12: Kotvení dřevěného obkladu k latím
Obr. 13: Způsoby obití palubkami
Obklady bezkontaktní
Obklad je k podkladu připevněn kotvícím systémem, mezi který je vložena tepelná izolace. Bezkontaktní obklady se nejčastěji používají pro dodatečné zateplení staveb. Pro obklad samotný lze zvolit jakýkoli nenasákavý materiál, který odolá dešti, mrazu a slunečnímu záření.