Ocelové nosné konstrukce
Mezi svislé ocelové nosné konstrukce řadíme ocelové sloupy. Ty tvoří hlavní svislý nosný prvek skeletových (sloupových staveb).
Obr. 1: Ocelová konstrukce haly
Použití oceli se uplatňuje zejména při výstavbě velkorozměrových výrobních hal. Nenosný obvodový plášť skeletů se obvykle provádí z lehkých sendvičových panelů z polyuretanové pěny.
Obr. 2: Sendvičové panely z PUR pěny
Ocelové sloupy jsou zpravidla z tenkostěnných obdélníkových, čtvercových či kruhových profilů nebo z profilů válcovaných za tepla tvaru I, U. Vysoké a velmi zatížené haly mají sloupy z příhradových nosníků nebo z velkorozměrových plnostěnných nosníků.
Obr. 3: Tenkostěnné ocelové profily
Obr. 4: Ocelové válcované profily tvaru I a U
Obr. 5: Ocelové příhradové sloupy
Obr. 6: Velkorozměrové plnostěné sloupy
Výhodou oceli jsou malé průřezy sloupů při vysoké únosnosti, což umožňuje výstavbu velkorozměrových staveb. Výsledná konstrukce je oproti srovnatelným konstrukcím z jiných materiálů lehká. Další výhodou je rychlá montáž.
Nevýhodou je velmi malá požární odolnost, ocel při požáru ztrácí stabilitu a hroutí se během několika minut. Proto je třeba ocelové konstrukce pro zvýšení požární odolnosti upravovat zpěňujícími nátěry, obklady, obezděním atd. Další nevýhodou je koroze materiálu; ocel se musí povrchově upravovat.