Ostatní druhy čerpadel
Proudová čerpadla
Proudová čerpadla nazýváme injektory. Hnací silou je pohybová energie proudu páry, tlakové vody nebo vzduchu, která strhuje dopravovanou kapalinu, a podle toho se rozdělují na parní a vodní injektory - ejektory. U parních injektorů vstupuje vodní pára do expanzní trysky, kde nabývá velké rychlosti a při výstupu z trysky strhuje proud s sebou vzduch. V injektoru tak vzniká podtlak umožňující nasávání kapaliny, kterou proud tlačí do tlačné trysky. V jejím nejužším průřezu proud nabývá největší rychlosti a ta se v rozšiřujícím se průřezu tlačné trysky mění v tlak, s jakým vstupuje kapalina smíšená s kondenzátem páry do výtlačného potrubí. Podobně pracují i vodní injektory, ty nemají však takovou sací schopnost jako parní. Vodní injektory jsou vhodné k čerpání kalu, protože jej ředí.
Obr. 1: Parní injektor
1– tryska, 2– směšovač, 3– tlačná tryska, 4– regulační ventil,
5– zpětný ventil, a – vstup páry, b – výtlak, c – sací hrdlo, d - odpad
Vrtulová čerpadla
Pracují podobně jako čerpadla odstředivá, proudění kapaliny však nezpůsobuje odstředivá síla, ale axiálně uložené oběžné kolo s tvarem vrtule o několika křídlech. Tato čerpadla mohou nasávat vodu z hloubky maximálně 2 metry a jsou vhodná pro velké průtoky, např. pro odvodňování, čerpadla zdymadel apod.
Obr. 2: Vrtulové čerpadlo
1– oběžné kolo, 2- převaděč
Mamutová čerpadla
Hnací silou mamutového čerpadla je vzduch tlaku asi 0,2 MPa. Pohyb vody je způsoben rozdílem hustoty vody a vody se vzduchem. Sací trouba čerpadla je ponořena do vody a ve vzdálenosti h1 pod hladinou se do ní tryskou přivádí stlačený vzduch. Nad touto tryskou se v sací troubě vytváří směs vzduchu a vody, která má menší hustotu než voda okolo trouby a tím sloupec vody vytlačuje do výšky H. Mamutová čerpadla se používají k dopravě znečištěných kapalin, např. v čistírnách odpadních vod, k čerpání vody ze zemních vrtů apod. Předností mamutových čerpadel je bezporuchovost a jednoduchost.
Obr. 3: Mamutové čerpadlo
1– čerpací trouba, 2– hubice, a– tlakový vzduch, b– sání, c– výtlak
Automatická čerpací stanice
Automatická čerpací stanice je zařízení se samočinným provozem, kdy čerpadla vytlačují vodu buď do výše položené otevřené nádrže, z níž je voda rozváděna samospádem nebo do tlakové nádrže, odkud se vede do míst spotřeby tlakovým potrubím. Čerpadlo je ovládáno plováky, prvním plovákem se spouští a zastavuje čerpání podle stavu hladiny v horní nádrži a druhým plovákem se řídí čerpání podle stavu hladiny ve studni. Plováky ovládají spínač, kterým se uvádí do provozu elektromagnet stykače.
Obr. 4: Automatická čerpací stanice
1,2– plováky, 3– spínač, 4– stykač