Požadavky na spalinovou cestu
Komínový plášť
Tvoří jej betonové tvarovky pro stavbu komína s jedním, nebo dvěma průduchy pro instalaci komínové vložky, případně v kombinaci s průduchem vzduchovým nebo instalačním. Jedná se o kostky s plnými stěnami z lehčené betonové směsi (např. SCHIEDEL).
Obr. 1: Průřez komínem
Do průduchu je instalována komínová vložka. Pojivem je speciální tmel výrobce.
– plášťové tvarovky z jílovité směsi, tvarované lisováním, vypálené v cihlářské peci a zabroušené v konečné fázi (např. HELUZ). Dvě tvarovky tvoří průduch pro instalaci vložky. Plášť z těchto tvarovek vykazuje dobrou tepelněizolační vlastnost díky dutinové konstrukci. Pojivem je speciální tmel výrobce.
– plechové roury a tvarovky z korozivzdorné oceli (např. JEREMIAS), sestavované zasouváním, ve spoji zajištěné nýtováním, nebo speciálními objímkami.
Obr. 2: Schéma komínového systému CIKO
Komínová vložka keramická
Keramická vložka silnostěnná – prvky se vyrábějí se ze speciální jílovitošamotové směsi, formované do tvaru trubek různých průměrů, s délkou 330 mm a tloušťkou stěny 15 mm, s drážkami (například SCHIEDEL UNI PLUS), pro vytvoření pevného spoje, vypálené vysokou teplotou. Mají nízkou nasákavost (do 20 %), vysokou pevnost, odolnost proti vysoké teplotě, včetně teploty vyhoření sazí. Sestavuje se „po vodě“ a spáry se těsní speciálním tmelem. Kompletně sestavená vložka zajišťuje hladkost a těsnost průduchu a odolnost komína proti účinkům spalin.
Keramická vložka tenkostěnná – prvky se vyrábějí se ze speciální jemnozrnné keramické směsi, formované do tvaru drážkovaných trubek různých průměrů, s délkou 1330 mm a tloušťkou stěny 5 mm, lisované vysokým tlakem (např. SCHIEDEL KERANOVA). Prvky jsou opatřeny spojovací manžetou, spojují se zasouváním „po vodě“ a těsní se speciálním tmelem. Kompletně sestavená vložka zajišťuje hladkost a těsnost průduchu a odolnost komína proti účinkům spalin. Výhodou vložky je nižší hmotnost i nasákavost.
Obr. 3: Komínová vložka keramická
Tepelně izolační vrstva
Tepelně izolační vrstva – nejčastější formou je tepelně izolační rohož dodaná výrobcem systémového komína, upravená pro vkládání do mezery mezi vložkou a pláštěm. Musí mít stanovenou odolnost proti vysoké teplotě (obvykle nejméně do 800 oC) a stanovenou minimální hustotu, která má zabránit jejímu sedání. Další používanou formou je uzavřená vzduchová mezera, využívající vysokou tepelně izolační schopnost uzavřené vzduchové vrstvy.