Požadavky na spalinovou cestu
Komínový plášť
Komínový plášť zajišťuje pevnost a stabilitu konstrukce komína. Musí mít potřebný tepelný odpor, který brání prostupu tepla na vnější povrch a tím zamezuje nežádoucí ochlazování spalin.
- Plášťové tvarovky z betonové směsi s jedním nebo více průduchy pro instalaci komínové vložky, případně v kombinaci s průduchem vzduchovým nebo instalačním. Jedná se o kostky s plnými stěnami z lehčené betonové směsi (např. SCHIEDEL). Do průduchu je instalována komínová vložka. Pojivem je speciální tmel výrobce.
- Plášťové tvarovky z jílovité směsi, tvarované lisováním, vypálené v cihlářské peci a v konečné fázi zabroušené (např. HELUZ). Dvě tvarovky tvoří průduch pro instalaci komínové vložky. Plášť z těchto tvarovek vykazuje dobrou tepelněizolační vlastnost díky dutinové konstrukci. Pojivem je speciální tmel výrobce.
- Plášťové tvarovky z ocelového plechu, tvarované lisováním a svařováním do potrubí, ohybů a dalších prvků (např. SCHIEDEL KERANOVA). Prvky se spojují zasouváním, resp. pomocí spojovací objímky.
Komínová vložka
-
Keramická vložka silnostěnná – prvky se vyrábějí ze speciální jílovito-šamotové směsi, formované do tvaru trubek různých průměrů, s délkou 330 mm a tloušťkou stěny 15 mm, s drážkami pro vytvoření pevného spoje, vypálené vysokou teplotou (například SCHIEDEL UNI PLUS). Mají nízkou nasákavost (do 20 %), vysokou pevnost, odolnost proti vysoké teplotě, včetně teploty vyhoření sazí. Sestavuje se „po vodě“ a spáry se těsní speciálním tmelem. Kompletně sestavená vložka zajišťuje hladkost a těsnost průduchu a odolnost komína proti účinkům spalin.
-
Keramická vložka tenkostěnná – prvky se vyrábějí se ze speciální jemnozrnné keramické směsi, formované do tvaru drážkovaných trubek různých průměrů, s délkou 1330 mm a tloušťkou stěny 5 mm, lisované vysokým tlakem (např. SCHIEDEL KERANOVA). Prvky jsou opatřeny spojovací manžetou, spojují se zasouváním „po vodě“ a těsní se speciálním tmelem. Kompletně sestavená vložka zajišťuje hladkost a těsnost průduchu a odolnost komína proti účinkům spalin. Výhodou vložky je nižší hmotnost i nasákavost.
Tepelně izolační vrstva
Nejčastější formou je tepelně izolační rohož dodaná výrobcem systémového komína, upravená pro vkládání do mezery mezi vložkou a pláštěm. Musí mít stanovenou odolnost proti vysoké teplotě (obvykle do 800 oC) a stanovenou minimální hustotu, která má zabránit jejímu sesedání. Další používanou formou je uzavřená vzduchová mezera, využívající vysokou tepelně izolační schopnost uzavřené vzduchové vrstvy.
Obr. 1: Nákres komína
Odolnost materiálu proti účinkům spalin a vlivu povětrnostních podmínek:
-
proti tepelným rázům a provozní teplotě,
-
proti vlhkosti,
-
proti vyhoření sazí,
-
proti agresivnímu působení chemických sloučenin ve spalinách,
-
proti mrazu, dešti, větru a slunečnímu záření.
Schopnost zajistit plný výkon a bezpečný provoz spotřebiče paliv a vhodnými parametry komína vytvořit podmínky:
-
pro potřebný komínový tah,
-
pro zajištění potřebného množství vzduchu pro hoření ve spotřebiči paliv,
-
pro zajištění řádného odvodu a rozptylu spalin.
Schopnost zajistit protipožární bezpečnost objektu:
-
zajistit možnost včasného a řádného čištění průduchu komína od sazí,
-
zajistit stanovený tepelný odpor komínového pláště,
-
zajistit dodržení bezpečné vzdálenosti hořlavých konstrukcí od komína.
Schopnost zajistit ochranu zdraví uživatele spalinové cesty:
-
řádným technickým stavem a funkcí komína zajistit dokonalé spalování paliv, bez tvorby jedovatého oxidu uhelnatého,
-
řádným technickým stavem a funkcí komína zajistit dokonalý odvod spalin a jejich rozptyl do ovzduší,
-
zajištěním dokonalé těsnosti komína zabránit úniku spalin ze spalinové cesty.
Obr. 2: Střešní komíny IBF
Ukázka montáže komínu: viz video http://eluc.railsformers.com/storage/uploads/block_video/1507/Mont___kom_na_kom_nov__syst_m_BUILD_UP_.mp4?