Přehled a dělení papírů
V přechozích lekcích jsme se seznámili s chemickým složením dřeva a s výrobou papíru na papírenském stroji. Ze samotného procesu výroby papíru je zřejmé, že lze tímto postupem vyrobit širokou škálu druhů papíru. Tudíž je poměrně složité rozdělit druhy papírů podle jediného hlediska. Přesto se tiskové papíry nejčastěji dělí podle tiskové techniky, pro kterou jsou určeny nebo podle vlákninového složení a charakteru povrchu na natírané a nenatírané, dřevité a bezdřevné. Pojďme se společně podívat na různá hlediska dělení široké škály papírů:
Papíry lze dělit:
-
podle způsobu výroby:
-
ruční
-
strojní
-
-
podle vláknitého složení:
-
bezdřevé
-
středně jemné
-
dřevité
-
recyklované
-
-
podle povrchu:
-
nehlazené
-
hlazené
-
nenatírané
-
natírané
-
impregnované
-
laminované
-
-
podle použití:
-
balicí
-
grafické
-
technické
-
speciální
-
-
podle tiskové techniky:
-
ofsetové
-
knihtiskové
-
hlubotiskové
-
-
podle plošné hmotnosti:
-
papír
-
karton
-
lepenka.
-
Přehled tiskových papírů:
1. Nenatírané dřevité papíry
Superkalandrované papíry (SC, Super Calandered)
-
jsou určeny pro kotoučový tisk,
-
vyrábějí se v plošné hmotnosti 40-80 g /m2.
Papíry SCR (Super Calandered Rotogravure)
-
tisk barevných časopisů a katalogů, reklamních novin, prospektů a barevných příloh novin,
-
obsahují více plnidel (mají vyšší hladkost a bělost).
Novinové papíry
-
obsahují vysoký podíl dřevoviny a recyklované vlákniny, obsah buničiny je minimální,
-
důležitými vlastnostmi je pevnost v tahu a opacita.
2. Nenatírané bezdřevné papíry
Ofsetové papíry
Ceninové a bankovní papíry (vedle buničiny obsahují vlákna bavlněná, len konopí apod.)
Xerografické papíry
Papíry pro inkjet
3. Natírané dřevité papíry
Velmi lehce natírané papíry (ULWC) – tisk barevných časopisů a katalogů.
Lehce natírané papíry (LWC)
Středně natírané papíry (MWC)
4. Natírané bezdřevné papíry
Jsou určeny pro archový tisk, používají se pro tiskoviny náročné na kvalitu tisku. (Reklamní brožury, katalogy, výroční zprávy, prospekty, obálky časopisů, publikace apod.)
5. Syntetické papíry (Neobond, Pretex, Polyart)
Pojmem syntetické papíry se označují materiály podobné papíru s obsahem syntetických látek nejméně 20 %. Jedná se o speciální fólie z plastových hmot (např. fólie z napěněných polyuretanů), nebo o vláknité materiály podobné přírodnímu papíru, ve kterém byla vlákna celulózy nahrazena vlákny syntetickými (polyethylenovými, polyamidovými, polyesterovými). Tato vlákna jsou spojena nejčastěji pomocí latexu. Výhodou syntetických papírů je vyšší odolnost proti vlhkosti, chemikáliím a mechanickému namáhaní.
6. Tiskové kartony
Tiskové kartony se dělí podle tvorby listu na papírenském stroji na jednovrstvé (simplex) nebo vícevrstvé (duplex, triplex). Vícevrstvé kartony vznikají za mokra na papírenském stroji (více nátoků) nebo dodatečným slepováním. Kartony z čisté buničiny se používají pro tisk obálek časopisů, reprodukcí, vizitek nebo jídelních lístků.
Obr. 1: Karton
7. Lepenky
V polygrafickém průmyslu našly lepenky využití především v oblasti knihařského zpracování nebo v obalové technice. Pro výrobu obalů se používají lepenky plné, nebo vlnité. Vlnité lepenky se vyrábějí na lepenkovém stroji slepováním jedné nebo několika vrstev zvlněného papíru a jedné nebo několika vrstev plochého papíru nebo kartonu. Při podstatně nižší plošné hmotnosti dosahují pevnostních vlastností plné lepenky. Kromě toho má vlnitá lepenka lepší schopnost tlumit nárazy a vibrace. Podle počtu slepovaných vrstev se vlnité lepenky dělí na dvouvrstvé až sedmivrstvé. Podle hodnot vzdálenosti vrcholů vln (rozteče) a výšky vlny se dělí na hrubovlnné, středovlnné, jemnovlnné a mikrovlnné.
Obr. 2: Lepenka