Proteiny
Biopolymery jsou vysokomolekulární součásti organismů. Patří mezi ně především proteiny (bílkoviny) a nukleové kyseliny, dále polysacharidy a někdy se k nim řadí i lipidy.
Proteiny a nukleové kyseliny mají mezi biopolymery výjimečné postavení.
-
Jsou přítomny ve všech organismech – od virů až po člověka – tvoří přes 50% jejich suché hmoty. Jsou nejsložitější a nejpestřejší součástí živých systémů.
-
Vytvářejí v organismech organizované systémy, které jsou stavebním materiálem buněk a jejich součástí, a současně řídí a realizují veškeré dění, které v buňkách probíhá.
-
Jsou odpovědné za jedinečné vlastnosti života, tj. schopnost přenosu z generace na generaci (replikace), schopnost vývoje (evoluce), přizpůsobení se změnám okolních podmínek (adaptace).
-
Nukleové kyseliny mají řídící funkci (nesou genetickou informaci), proteinům přísluší výkonná moc (představují dynamický prvek organismu).
-
Individuální funkce proteinů a nukleových kyselin je důsledkem osobité prostorové struktury (konformace), podmíněné pořadím stavebních jednotek v jejich molekulách.
Proteiny (bílkoviny) jsou biopolymery přítomné v každé buňce organismu. Jejich základními stavebními jednotkami jsou aminokyseliny. Proteiny jsou tedy přirozenými polymery aminokyselin, obsahují alespoň 100 aminokyselinových zbytků. Název “protein” je odvozený z řeckého “prótéo” (= zaujímám první místo).