Snímače teploty - bezdotykové
Bezdotykové měření teplot je měření povrchové teploty těles na základě elektromagnetického záření mezi tělesem a okolím nebo mezi dvěma tělesy. Při měření se využívá viditelná a infračervená oblast elektromagnetického záření, a to od 0,35 µm do 30 µm, čemuž odpovídá rozsah měřených teplot od -40°C do 10 000°C.
Výhody:
-
zanedbatelný vliv měřící techniky na měřený objekt
-
možnost měření na rotujících nebo pohybujících se tělesech
-
lze měřit (dle typu senzoru) i rychlé změny teploty
-
prostřednictvím optiky a případné mechaniky lze realizovat řádkové nebo plošné
-
zobrazení povrchové teploty tělesa (např. termovize)
Nevýhody:
-
možnost měřit pouze povrchovou teplotu tělesa
-
chyby měření způsobené prostupností prostředí a nepřesným stanovením emisivity povrchu
Každé těleso s teplotou vyšší než 0 K vyzařuje do svého okolí infračervené elektromagnetické záření. Měřením intenzity tohoto záření můžeme zjistit teplotu tělesa. Přístroje pracující na tomto principu se nazývají pyrometry. Jedna z možných konstrukcí je ta, že vyzařované záření je dutým zrcadlem soustředěno na termočlánek, který se zahřívá. Vznikající napětí měříme milivoltmetrem. Měřicí rozsah je 50°C až 2000°C.
Rozdělení pyrometrických metod dle spektra vlnových délek
a) Úhrnné pyrometry
-
tzv. radiační nebo také pyrometry na celkové záření
-
přístroje, které vyhodnocují teplotu dle Stefan-Boltzmannova zákona, tzn. že teoreticky pracují v celém spektru vlnových délek.
-
tepelné záření se zaostřuje na senzor soustavou čoček ze speciálních, infračervené záření propouštějících materiálů, nebo se pro zaostření používá zrcadlo.
-
jsou cejchovány prostřednictvím absolutně černého tělesa.
b) Pásmové pyrometry
- vyhodnocují záření v určitém rozpětí vlnových délek. Pásmo vlnových délek je dáno spektrální citlivostí kvantového senzoru záření, spektrální prostupností optiky u tepelných a kvantových senzorů a případně zařazených optických filtrů a konečně i spektrální prostupností atmosféry.
c) Monochromatické pyrometry
- pásmové pyrometry, u nichž vyhodnocujeme zář z velmi úzkého pásma vlnových délek.
d) Poměrové pyrometry
- vyhodnocují teplotu objektu na základě poměru dvou různých hodnot, září při dvou různých vlnových délkách.
e) Vícepásmové a dvoumodové pyrometry
- přístroje, které na základě měření teploty spektrálního složení Tp a pásmového měření černé teploty. To pro více vlnových délek eliminují výpočetní technikou chybu poměrových přístrojů.
f) Systémy snímání teplotních obrazců (termovize)
- umožňují převést neviditelné infračervené záření na obrazové signály televizní obrazovky. Termovizní systémy se dělí na systémy s opticko-mechanickým nebo elektronickým rozkladem obrazu. Opticko-mechanické systémy používají kvantových detektorů umístěných v tekutém dusíku nebo v Peltierově kaskádním termostatu. Elektronické systémy pracují s pyroelektrickými senzory, a to buď v uspořádání klasického vidikonu, nebo s přenosem nábojů na CCD registry (princip CCD kamer). Při použití pyroelektrického senzoru je vždy nutné přerušovat tepelný tok.
Senzory infračerveného záření - rozdělení
a) Tepelné senzory
-
Při absorbci fotonů dochází k oteplení citlivé části senzoru a pohlcená energie se vyhodnocuje nepřímo přes senzory teploty.
-
Nejčastěji se používají termočlánkové baterie, bolometry a pyroelektrické senzory.
Termočlánková baterie
-
tenké páskové termoelektrické články (tl. cca 0,3 mm) zapojeny do série. Měřící spoje jsou načerněny.
-
bývá umístěna ve vakuové baňce - omezení spektrální propustnosti.
-
vyrábějí se technologií tenkých vrstev nebo Si technologií.
Bolometry
-
využívají principu odporových senzorů teploty.
-
nejčastěji se používají tenkovrstvé odporové senzory z kysličníků niklu, kobaltu atd. nanesené na velmi tenké elektricky nevodivé podložce, která je přilepena na masivní kovový blok.
Pyroelekrické senzory
-
založeny na změně spontánní polarizace Ps při změně teploty.
-
pyroelektrické jev se vyskytuje u tzv. pyroelektrik s trvalou polarizací nebo u některých fotoelektrik, u nichž se orientace domén vytvoří silným elektrickým polem. Obvykle se používají tyto materiály: TGS (triglycinsulfát), PZT keramika (keramická látka na bázi titaničitanu a zirkoničitanu olovnatého PbTi1-x ZrxO3) atd.
-
skládají se ze dvou elektrod, z nichž čelní elektroda musí být transparentní pro infračervené záření. Senzor si lze představit jako kondenzátor, na jehož elektrodách se při změně polarizace v pyroelektriku naindukuje elektrický náboj. Ten odtéká přes svodový odpor a vstupní odpor předzesilovače. Před dalším odměrem je nutné senzor zaclonit a opět odclonit přerušovačem záření.
b) Kvantové senzory
-
využívají fyzikálních jevů vznikajících při přímé interakci dopadajících fotonů se strukturou senzoru.
-
fotony způsobí uvolnění nosičů náboje a zvětšení jejich pohyblivosti, což má za následek změnu konduktivity materiálu (fotorezistoru).
-
fotony způsobí generaci párů elektron - díra v neutrální nebo ochuzené části závěrně polarizovaného přechodu PN, což má za následek změnu závěrného proudu (tzv. odporový režim fotodiody).
-
generace párů elektron - díra má za následek pohyb nosičů náboje k elektrodám (tzv. fotonapěťový režim fotodiody).