Střihání kovů
Střihání je beztřískové dělení materiálu dvěma noži (klíny), které se proti sobě pohybují. Střihání je dělení rychlé, hospodárné a často používané. Střihat můžeme plechy, tyče, a také profilový materiál (např. L profil).
Popis nožů
Nože nůžek musí mít přiměřenou pevnost a vhodný tvar, aby správně střihaly. Jsou vyrobeny z nástrojové oceli. Břit nožů je tvořen čelem a hřbetem. Úhel, který svírá čelo a hřbet, se nazývá úhel břitu.
1 - hřbet, 2 - čelo, x - vůle mezi břity, α - úhel hřbetu (ke zmenšení tření je vykloněn od řezné roviny o úhel = 2-3°, β - úhel břitu (volí se pro měkké kovy 65°, pro kovy střední tvrdosti 70 až 75° a pro tvrdé kovy 80 až 85°).
Obr. 1: Popis nožů
Princip střihání
Při střihání nejdříve nože stláčejí materiál a poté postupně dochází k oddělování materiálu. Při hlubším vniknutí nožů do materiálu má tento materiál snahu se naklápět. Proto při ručním střihání se používá jako protitlaku levá ruka nebo při strojním střihání přidržovač.
Obr. 2: Naklánění materiálu při střihání
Aby se nůžky do materiálu dobře zařezávaly, musí být úhel rozevřených nožů menší než 15°. Při větším rozevření nože po materiálu kloužou. Je to přibližně v prostřední třetině čelistí nůžek. Také nedostřihujte až do úplného sevření čelistí, protože špičky nůžek pak deformují a natrhávají plech.
Obr. 3: Správný úhel rozevřených nožů
Pracovní postup při střihání
Při vystřihování vnějších křivek se musí postupovat ve směru hodinových ručiček, aby ryska zůstala nezakrytá. Při vystřihování vnitřních oblouků a otvorů se obrobek nejdříve odstřihne tak, aby kolem rysky zbyl malý přídavek na konečné vystřižení. Před prací je nutné vytvořit uprostřed otvor (např. děrovačem).
Obr. 4: Vystřihování vnějších křivek
Obr. 5: Vystřihování vnitřních oblouků
Další pokyny při střihání
Nůžky se drží tak, aby se vhodně využívala délka rukojeti, tj. co nejdále od otočného čepu nůžek. Je to proto, aby se využila páka a působil co největší moment sil. Prsteník a malík pomáhají při rozevírání rukojetí čelistí nůžek. Hřbety prstů pomáhají odtlačovat vnitřní stranu dolní rukojeti. Při střihu naopak tyto dva prsty přehmatávají a pomáhají vyvinout větší sílu k přestřižení materiálu. Při střihání nerozevírejte čelisti nůžek na maximum. Materiál by klouzal ke špičce. Nože začínají střihat jen při určitém úhlu rozevření (asi 12°) přibližně v prostřední třetině čelistí nůžek.