Úraz elektrickým proudem
Velikost rizika vzniku úrazu elektrickým proudem je závislá na provozních podmínkách (napětí, proud, kmitočet atd.) a působení vnějších vlivů v prostoru provozovaných elektrických zařízení.
Lidé, hospodářská zvířata a volně žijící zvěř musí být chráněni proti nebezpečnému dotyku nebo přiblížení:
-
k živým částem s napětím proti zemi;
-
k živým částem různé polarity nebo rozdílných potenciálů;
-
k neživým částem, které při poruše mohou být pod napětím proti zemi.
Při přímém dotyku s živými částmi elektrického zařízení pod napětím může protékat postiženým tělem elektrický proud, který způsobuje patofyziologické účinky.
Rozdělení napětí z hlediska nebezpečí úrazu elektrickým proudem
Pokud jsme řekli, že úraz elektrickým proudem závisí na napětí, musíme si říci, jak velká napětí v daných prostorách mohou být, aby k úrazu elektrickým proudem nedošlo. Pro účely stanovení úrovně a druhů prostředků ochrany před úrazem elektrickým proudem, je určující velikost napětí provozovaných elektrických zařízení.
Napětí se z těchto důvodů člení takto:
-
napětí nebezpečná;
-
malá bezpečná napětí (napětí, která v daném prostoru neohrožují bezpečnost osob, hospodářských zvířat a volně žijící zvěř).
V následující tabulce je přehled mezí malých bezpečných napětí v daných prostorách, při kterých nedojde k úrazu elektrickým proudem a jsou zároveň mezními hodnotami dovoleného dotykového napětí elektrických zařízení do 1 000 V.
Obr. 1: Meze malých bezpečných napětí podle prostor