Ventilátory
Ventilátor je lopatkový stroj sloužící k dopravě plynu bez zvýšení tlaku do 0,01MPa. Překonává převážně odpory vzduchu a odpory ve výtlačném potrubí. Při vzniku a udržení proudu plynu jsou změny teploty plynu, ke kterým dochází jeho stlačováním zanedbatelné. Ventilátory slouží nejvíce k výměně vzduchu v místnosti, k ochlazování větších elektrických strojů, nebo k dopravě lehkých sypkých materiálů atd.
Podle směru průtoku plynu rozdělujeme ventilátory:
-
radiální,
- axiální.
Radiální ventilátory
Radiální ventilátory mají oběžné kolo umístěno ve spirální skříni, které nasává u náboje vzduch a je odstředivou silou hnán na obvod kola, odtud do spirální skříně a výtlačného hrdla. Má-li kolo lopatky zahnuté dopředu, dává ventilátor malý přetlak, ale vzduch dosahuje velké rychlosti. Při lopatkách zahnutých dozadu dosahujem malých rychlostí, ale větších přetlaků.
Obr. 1: Radiální ventilátor
1– spirální skříň, 2– oběžné kolo
Obr. 2: Schéma lopatek a rychlosti vzduchu u radiálního ventilátoru
Axiální ventilátory
Axiální ventilátor má oběžné kolo ve tvaru vrtule s různým počtem křídel. Vzduch vstupuje do ventilátoru ve směru axiálním, tzn. rovnoběžně s osou oběžného kola a ve stejném směru i vystupuje. Předností axiálních ventilátorů je možnost vestavění přímo do vzduchového potrubí nebo stěny. Mohou také mít před nebo za oběžným kolem vodící nebo nastavitelné lopatky pro lepší vedení vzduchu a k regulaci průtoku i při konstantních otáčkách hnacího motoru.
Obr. 3: Axiální ventilátor
1– motor, 2– oběžné lopatky