Vlnění v izotropním prostředí
Mechanické vlnění se šíří všemi směry a jeho rychlost šíření je ve všech směrech stejná. Takové prostředí nazýváme izotropní prostředí.
Obr. 2: Vlnoplocha a paprsek
Ze zdroje vlnění se šíří vlnění v určitém směru. Tento směr vyznačujeme paprskem. Vlnění v daném okamžiku dospěje do určité vzdálenosti od zdroje vlnění do určité množiny bodů. V prostoru touto množinou může být kulová plocha nebo rovina. O tvaru této množiny v určité vzdálenosti od zdroje rozhoduje vzdálenost od zdroje vlnění a současně i také tvar zdroje vlnění (bod, úsečka, ...). V rovině můžeme stejné množiny vyznačit kružnicí nebo přímkou. Takovou "plochu" (množinu bodů) nazýváme vlnoplochou.
Vlnoplocha postupného vlnění je plocha, jejíž body kmitají se stejnou fází. Vlnění se šíří ve směru paprsku, který je vždy kolmý na vlnoplochu.
Historická poznámka: Christian Huygens (1629 – 1695)
V 17. století Holanďan Christian Huygens zformuloval postup, jak nalézt tvar vlnoplochy, jestliže neznáme polohu zdroje, ale jen tvar vlnoplochy v předcházejícím okamžiku.
Tento postup se nazývá Huygensův princip:
Každý bod vlnoplochy, do něhož dospělo vlnění v určitém okamžiku, můžeme pokládat za zdroj elementárního vlnění, které se z něho šíří v elementárních vlnoplochách. Vlnoplocha v dalším časovém okamžiku je vnější obalová plocha všech elementárních vlnoploch.
Obr. 3: Huygensův princip
Úlohy:
1. Na klidnou vodní hladinu dopadla vodorovná tyč. Určete tvar vlnoplochy v malé vzdálenosti od tyče.
2. Na klidnou vodní hladinu dopadla kruhová obruč a potom kruhová deska. Jak budou vypadat vlnoplochy, které se šíří od těchto objektů?