Zlato, aurum, 79Au
Zlato se vyskytuje v přírodě ryzí – zarostlé v horninách, ve formě zrníček, valounů. Ve sloučeninách se objevuje ojediněle.
Dříve se získávalo zlato rýžováním. Dnes se izoluje ze zlatonosných hornin působením roztoku kyanidu sodného nebo draselného. Ze vzniklé sloučeniny – dikyanozlatitanu draselného se zlato vytěsní zinkem nebo elektrolyticky:
2 [Au(CN)2]– + Zn → [Zn(CN)2]2– + 2 Au
Podstatou jiné metody – amalgamace je rozpouštění zlata ve rtuti za vzniku amalgámu, odkud se rtuť oddestiluje.
Vlastnosti
Zlato je žlutý, lesklý, tažný, kujný, měkký kov. Je dobrý vodič tepla a elektrického proudu. Na vzduchu je stálé. Reaguje jen s lučavkou královskou (směs kyseliny chlorovodíkové a dusičné v poměru 3 : 1):
HNO3 + 3 HCl → NOCl + 2 Cl + 2 H2O
Au + NOCl + 2 Cl → AuCl3 + NO
Použití
Zlato se nepoužívá čisté, protože je velmi měkké, dělají se jeho slitiny se stříbrem, mědí, zinkem, palladiem či niklem. Ryzost se určuje v karátech, ryzí má 24 karátů. V klenotnictví se užívá např. zlato 14-ti karátové, které obsahuje 14/24 zlata, což je 58,3 %. Zlato se používá v lékařství (stomatologie, chirurgie), jako platidlo, vyrábějí se z něj pamětní mince. Využití má i v elektrotechnice nebo ve sklářství k barvení skla načerveno (rubínové sklo).