Scéna v prostředí v bytě

Osvětlení v bytě

V osvětlení bytu je výběr svítidla podřízený druhu místnosti, kde je daný světelný zdroj nebo svítidlo umístěno.

 

Kuchyň a jídelna

 - místnosti, kde klademe vysoké nároky na osvětlení. Především musí být dobré osvětlení pracovní plochy. Toho lze dosáhnout lineárními zdroji umístěnými pod horními skříňkami. Správné osvětlení je důležité nejen při přípravě pokrmů, ale také napomáhá bezpečnému provozu a udržování kuchyně v čistotě. Hlavní (centrální) světlo by mělo být umístěno zpravidla nad jídelním stolem, u velkých kuchyní i v oblasti pracovní desky.

Obývací pokoj 

- svítidlo většinou neplní pracovní funkce, používáme především navození příjemné atmosféry a o dekoraci. Svítidla by měla korespondovat s celkovým zařízením pokoje. Centrální svítidlo umístěné uprostřed místnosti je vhodné doplnit ještě několika samostatně spínatelnými nástěnnými, stojacími či stropními svítidly. Pro zvýraznění detailů můžeme použít halogenových reflektorů či LED diod.

Pracovna 

- největší pozornost je třeba věnovat osvětlení pracovního stolu. Stůl by měl být vybavený polohovatelnou stolní lampou, umístěnou na opačné straně stolu než je ruka, kterou píšeme. Stínítko musí být dostatečně velké a neprůsvitné, aby z něj světelný zdroj nevyčníval a nebyl při pohledu ze strany příliš vidět. Rovnoměrnost osvětlení je zvlášť důležitá na pracovních plochách, kde by neměla být výrazná světlejší a tmavší místa.

Ložnice 

-  prostor, kde se spí a odpočívá. U celkového osvětlení postačí intenzita do 100 lx, která poslouží k základní orientaci. Můžeme použít jednoduché, dálkově ovládané regulace halogenových žárovek, či některých úsporných zářivek. Velmi dobré je mít u postele vhodné osvětlení zejména pro čtení. U manželských postelí by měla být svítidla dobře směrovatelná a umístěna tak, aby druhý partner nebyl světlem rušen.

Dětský pokoj 

- nevhodné osvětlení může vést ke zhoršování zraku a navíc při špatném směrování světla vede k tomu, že se dítě naklání, přesedává a kroutí. Špatné osvětlení se pak stane příčinou celé řady zdravotních problémů od bolesti hlavy, zánětu spojivek, psychické nerovnováhy až po deformace páteře. Řešení osvětlení dětského pokoje má svoje zvláštnosti, které vyplývají z působení barev na rozvoj osobnosti a z účinků světla na vykonávanou činnost.

Koupelna 

- při plánování osvětlení koupelny musíme dbát na bezpečnost, především na zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem. Svítidla by měla mít dvojí izolaci a měla by být kryta před stříkající vodou - na takových svítidlech je označen stupeň krytí IP 54.

WC 

- Při osvětlování WC je požadavkem především odolnost proti častému spínání. Není příliš ekonomické umisťovat na WC kompaktní zářivku, neboť se jedná o nárazově osvětlovaný prostor. Vhodnější je obyčejná nebo halogenová žárovka, případně LED světelný zdroj.

Předsíň, chodby a ostatní prostory 

-  při osvětlování chodby a dalších vnitřních prostor je třeba dbát na to, aby nebyly osvětleny výrazně méně než místnosti, které propojují. V opačném případě se musí oko změněným světelným podmínkám neustále přizpůsobovat, což způsobuje jeho únavu.

Zdroje