Postup při měření délek
Při měření se délka hrany na součásti srovnává s předem stanovenou měrnou jednotkou. Základní měrnou jednotkou je stanoven jeden metr (1m), přičemž ve strojírenské výrobě se používá jeden milimetr (1 mm).Jeden metr dělíme centimetry (100 cm) a centimetry dělíme na milimetry.
- Ocelové tyčové měřítko s milimetrovým dělením opatřené stupnicí se položí přímo na měřenou hranu způsobem, aby nula jeho stupnice byla přesně na jednom konci hrany. Délku hrany zobrazuje dílek stupnice, jež se kryje s druhým koncem měřené hrany.
Obr. 1: Tyčové měřítko
- Pokud se měří hmatadlem či posuvným měřítkem, nastavuje se délkové měřidlo zvlášť pro každý měřící úkol tak, že se jejich pohyblivá měřící ramena přisunou nebo se přitlačí k měřené délce. Takto změřený rozměr se u hmatadel přenese na tyčové měřítko, kde snadno přečteme naměřený rozměr.
U posuvných měřidel se nám vyobrazí naměřená hodnota přímo na měřidle.
Zdroje
- BENDIX, Friederich. Učíme se pracovat s kovem. Praha 1: SNTL- Nakladatelství technické literatury, 1968. ISBN 04-234-68.
- FIALOVÁ, Dana a Vladislav GRADEK. Technologie zámečnické práce a údržba, 1. díl. Praha: PARTA, 2013. ISBN 978-80-7320-195-1.
Obrázky:
- Obr. 1: AUTOR NEUVEDEN. www.wsfilm.cz [online]. [cit. 2014-05-31]. Dostupný na WWW: http://www.wsfilm.cz/produkty/pomucky/obrazky/pr_kin_v.jpg.
Komponenta:
- Wikipedia, the free encyclopedia [online]. [cit. 2015-07-13]. Dostupný na WWW: https://cs.wikipedia.org/wiki/Metr