Co je to stříhání

Co je to stříhání

Stříhání je beztřískové dělení materiálu dvěma noži pohybujícími se proti sobě jako dva klíny.

Kromě dělení materiálu sekáčem nebo řezáním je i stříhání důležitou metodou k nastřihávání a přestřihávání plechových součástí z tabulí plechu. U ručních nůžek jsou nože proti sobě vzájemně pohyblivé, lze s nimi stříhat ocelový plech do tloušťky 0,7 mm, mosazný plech do tloušťky 0,8 mm, hliník a měď do 1 mm, měkký hliník až do tloušťky 2,5 mm. Silnější plechy je nutné stříhat pákovými nebo tabulovými nůžkami.

Střižné plochy vytvořené nůžkami jsou proti plochám zhotoveným sekáči poměrně hladké.

V mnoha případech není třeba počítat při nástřihu s přídavky na rozměry. Podobně jako při řezání pilou se na střižných plochách odstraňuje vzniklý otřep např. pilníkem a to pouze na spodní straně materiálu.

Stříháním získáváme ve srovnání se sekáním či řezáním značnou úsporu času.

Stříhací činné části ručních nebo pákových nůžek označujeme jako nože či čelisti nůžek. Řezný pohyb vzniká tak, že klínovité břity obou nožů se míjí v pohybu proti sobě. U ručních nůžek jsou tyto nože k sobě spojené otočně na dříku šroubu a na konci jsou zajištěné pojistnou maticí. U pákových nůžek je horní nůž pohyblivý a spodní pevný. Pohyblivý nůž se posouvá vůči pevnému přes ozubení nebo různé druhy převodů pomocí páky.

Zapamatuj si

I při stříhání vzniká na spodní straně materiálu otřep, který se musí odstranit.