Omílání
Omíláním rozumíme úpravu a opracování povrchu součástí. Jedná se o vyhlazování povrchu před pokovením, odstraňování ostřin, zaoblování hran, odstraňování okují, leštění a zpevňování povrchu, popřípadě vyhlazení třecích ploch. Výsledek omílání můžeme zlepšit dodatečnou chemickou úpravou. Úběr materiálu je založen na principu tření a narážení omílacích prostředků o povrch obrobků.
Rozlišujeme tyto způsoby omílání:
- rotační omílání - používá se pro menší díly ve velkých sériích, kdy součásti i omílací prvky mají zpravidla tvar válce
- vibrační omílání - součásti jsou omílány pomocí vibračního pohybu, výkon je vyšší než při rotačním omílání
- odstředivé omílání - jedná se o hrubší omílání součástí, které jsou planetově uspořádány
Při omílání používáme tyto omílací prostředky:
- přírodní - mají nízkou životnost, jedná se například o drcenou žulu, odřezky kůže, dřevěné piliny
- umělé - mohou obsahovat i další přídavné složky, řadíme sem karbid křemíku, oxid hlinitý, popřípadě kalené ocelové kuličky
Při omílání je nutné použít chemickou (aktivní) látku: chlorid sodný nebo nitrid sodný za účelem odmaštění povrchu součástí, zabránění koroze a odstranění (vyhlazení) ostrých hran.
Strojní zařízení k omílání je tvořeno otáčivým nebo vibračním bubnem s pohonem, kdy buben je vyroben z ocelového plechu a jeho vnitřní část je pokryta pryží nebo plastem. Bubny mohou být válcové, kuželové a několikahranné.
U omílání závisí jakost povrchu obrobku na celkovém čase omílání (2 až 6 hodin). Dále je drsnost povrchu úzce spojena se zvoleným omílacím prostředkem a chemickou látkou. Závisí zejména na druhu materiálu a tvaru součásti. Nedochází ke zlepšení přesnosti rozměrů a přesnosti tvaru.
Dosahovaný parametr omíláním:
- drsnosti povrchu Ra = 0,1 µm až 0,4 µm
Obr. 1: Omílací buben horizontální
Obr. 2: Omílací buben vertikální
Zdroje
-
JANYŠ, Bohumil a Karel RAFTL. Soustružník: Technologie pro I. ročník. 1. vyd. Praha : SNTL - Nakladatelství technické literatury, 1968.
-
KARAFIÁTOVÁ, Stanislava a Ivo LANGER. Nekonvenční technologie. 1. vyd. Havlíčkův Brod : FRAGMENT, 1998. ISBN 80-7200-296-1.
-
NĚMEC, Dobroslav a kol. Strojírenská technologie 3: Strojní obrábění. 2., opr. vyd. Praha : SNTL - Nakladatelství technické literatury, 1982.
-
ŘASA, Jaroslav a Vladimír GABRIEL. Strojírenská technologie 3 - 1. díl: Metody, stroje a nástroje pro obrábění. 1. vyd. Praha : Scientia, 2000. ISBN 80-7183-207-3
Obrázky:
-
Obr. 1, 2: Omílací buben horizontální a vertikální: Obrobna Resl s.r.o.. Volně dostupné na http://www.obrobna.cz/
Kontrolní otázka
Otázky pro ZŠ
- Co rozumíte omíláním součástí?
- Jaké rozlišujeme způsoby omílání?
- Jaké omílací prostředky používáme?
Otázky pro SŠ
- Napište chemickou značku chloridu sodného.
- Jak rozdělujeme plasty?
- Co rozumíte planetovým uspořádáním součástí při omílání?
Zapamatuj si
Nedochází ke zlepšení přesnosti rozměrů a přesnosti tvaru.