Ekosystémový management = řízená péče o ekosystémy
Každý člověk /každý organizmus/ je zcela závislý na ekosystémech planety Země a na službách, které poskytují. Během posledních 50 let lidé ekosystémy mění rychleji a rozsáhleji než v kterémkoli srovnatelném období lidské historie, z větší části proto, aby uspokojili rychle rostoucí poptávku po potravinách, sladké vodě, stavebním dřevu, vláknech a palivech. Tato přeměna planety vede ke zvýšení blahobytu a k ekonomickému rozvoji lidstva.
Obr. 1 Hluboká orba
Obr. 2: Hospodářský les – těžba
Co je vlastně ekosystémový management?
Obecně je za ekosystémový management považován takový přístup k managementu přírodních zdrojů, jehož cílem je trvale udržet daný ekosystém při zachování všech jeho ekologických a sociálních funkcí. Pro přírodu a krajinu je důležité, aby se management nesoustředil pouze na ochranu, ale především na udržitelné využívání biodiverzity.
Obr. 3: Úrodná Haná
Obr. 4: Lázně Slatinice – lázeňské zahrady
Management ekosystémů je proces, který integruje biologické, sociální a ekonomické faktory do komplexní strategie zaměřené na ochranu a zlepšení udržitelnosti, rozmanitost a produktivitu našich přírodních zdrojů. Pro přírodu a krajinu je důležité, aby se management nesoustředil pouze na ochranu, ale především na udržitelné využívání biodiverzity.
Kvalitní management ekosystémů tedy zahrnuje kroky, které jsou založeny na vazbách lidí k ekosystémům ve smyslu prospěšnosti, stejně jako procesy umožňující začlenit do rozhodování ohledy na vnitřní hodnotu ekosystémů.
Obr. 5: Řízená péče o významné lokality
Obr. 6: Milovický les
Obr. 7: Evropsky významná lokalita Milovický les
Na jakých principech by měl být založen ekosystémový management?
/v rámci určitého regionu/:
-
Spolupráce mezi všemi, kdo jsou zapojeni do ekosystémového managementu – tato spolupráce, by měla existovat mezi všemi vlastníky půdy, vědci, odborníky, řídícími orgány a vládou,
-
Citlivost k individualitě, cílům a aktivitám lidí, kteří žijí v regionu – je velmi důležité, aby byli respektováni tamní obyvatelé, jejich zvyky, tradice, kultura,
-
Dlouhodobý management regionu musí dovolit a podpořit multifunkčnost a aktivity daného regionu za podpory či omezení skrze legislativu /cílem ekosystémového managementu není dělat restrikce, či udělovat zákony, ale využít legislativní prostředky k co největší ochraně přírodních zdrojů a ekosystémových hodnot/,
-
Znalosti o daném regionu by měly mít co nejvyšší vědeckou hodnotu a být k dispozici jako podpora pro plánování a jiný management v rámci tohoto regionu,
-
Využívání legislativních prostředků k co největší ochraně přírodních zdrojů a ekosystémových hodnot,
-
Ochrana struktury a fungování ekosystému za účelem zachování služeb poskytovaných ekosystémem,
-
Samovolný vývoj a ochrana přírodních procesů v těchto územích.
Obr. 8: Strategie ochrany biodiverzity ČR
Ekosystémový management vychází z hodnocení ekosystémů k miléniu (Miléniové hodnocení ekosystémů (Millenium Ecosystem Assessment – MEA, www.millenniumassessment.org ).
EM je zaměřen na otázky strategického významu, znaleckého posuzování a ohodnocování. Ekosystém je dynamickým komplexem společenstev (biotických složek) tvořených rostlinami, živočichy i mikroorganizmy a neživé (abiotické) složky, jež vzájemně působí jako celek.
Kvalitní management ekosystémů zahrnuje kroky, které jsou založeny na vazbách lidí k ekosystémům ve smyslu prospěšnosti, stejně jako procesy umožňující začlenit do rozhodování ohledy na vnitřní hodnotu ekosystémů.
Z hlediska využívání člověkem existuje široká škála ekosystémů
-
relativně nenarušené (např. přirozené lesy)
-
se smíšeným využitím (např. rybníky)
-
intenzivně využívané a pozměněné antropickou činností (např. zemědělská půda, městské oblasti)
Ekosystémový management je bezprostředně provázán se službami ekosystémů.
Služby ekosystémů lze chápat jako přínosy plynoucí z ekosystémů lidem, jsou různých kategorií a mají různý dopad na lidský blahobyt.
Člověk je nedílnou součástí ekosystému mezi nimi a dalšími složkami ES existuje vzájemná interakce, při níž měnící se podmínky na straně lidí vedou přímo i nepřímo ke změnám v ekosystému a způsobují změny lidského blahobytu.
Ekosystémové služby a jejich provázanost s životní úrovní lidí
Determinantami změn životních podmínek lidí jsou nezávislé faktory na ES
-
společenské
-
ekonomické
-
kulturní
Determinantami ekosystémů jsou naopak přírodní katastrofy, které mohou významným způsobem narušit složení i funkci ekosystémů.
Klíčové otázky ekosystémového managementu:
-
analýza současných podmínek v ekosystému
-
predikce možných změn v ES v kontextu jejich služeb a uspokojování lidského blahobytu
-
korelace mezi posílením blahobytu a zachováním ekosystému
-
pozitiva a dopady návrhu různých přístupů k řešení této problematiky
-
stanovení efektivních metodik a účinných nástrojů k možnosti posuzování ekosystémů a jejich sužeb
Zdroje
-
MOLDAN, Bedřich, Tomáš HÁK, Klíčové prvky dobrého rozhodování při managementu ekosystémových služeb / Životné prostredie 2010, 44, 2, p. 70 – 73/
-
Ekosystémy a kvalita lidského života: Rámec pro hodnocení, Ministerstvo životního prostředí Praha, 2003,1. vydání ,© Ministerstvo životního prostředí Praha, ISBN 80-7212-266-5
-
http://www.millenniumassessment.org/documents/document.62.aspx.pdf
Obrázky:
-
Autorkou obrázků je Eva Jiříková
Čti také
Ekosystémové služby nejsou anonymní
Úvaha o mechanismu složitých vzájemných vazeb mezi biologickou rozmanitostí a fungováním ekosystémů, jejich důležitost a z nich odvíjející se přístup k ochraně přírody a krajiny. Více si přečtěte zde.
Kontrolní otázka
Otázky a úkoly
- Vyhodnoťte potenciál ekosystémových služeb u vybraného ES. Které složky lidského blahobytu jsou poskytovány.
- S využitím schématu analyzujte v obecné rovině ES služby. (Přehled ES služeb).
- S využitím přehledu vývoje (hnací síly) stavu ES, vyhledejte, které ES jsou na vzestupu, které stagnují a které naopak směřují k postupné destrukci.