Epitelová tkáň
Epitel neboli výstelka je tkáň tvořená pouze buňkami. Buňky jsou k sobě hustě přiřazené a neobsahují tedy mezibuněčnou hmotu. Výstelka pokrývá jak tělní povrch, tak i dutiny. Epitelovou tkáň najdeme na trávicí trubici, dýchacích cestách, močových cestách a i na pohrudniční a pobřišnicové dutině. Epitely nemají vlastní cévní zásobení a jejich výživa se děje prolínáním z hloubky z tkání uložených pod epitelem.
Epitelovou tkáň můžeme rozdělit:
-
podle tvarového uskupení a počtu vrstev;
-
podle funkčního hlediska.
PODLE TVAROVÉHO USKUPENÍ A POČTU VRSTEV ROZDĚLUJEME EPITELY NA:
-
A) EPITELY JEDNOVRSTEVNÉ
- Jejich buňky jsou uložené v jedné jediné vrstvě.
1. Jednovrstevný epitel plochý (dlaždicový) – tvořený plochými buňkami, které se podobají dlaždicím. Tvoří výstelku dutiny břišní, hrudní, pobřišnicové, pohrudnicové a tvoří vnitřní stěnu cév – endotel.
2. Jednovrstevný epitel krychlový (kubický) – tvořen buňkami krychlovitého tvaru. Vystýlá např. oční čočku a rohovku.
3. Jednovrstevný epitel válcový (cylindrický) – protáhlé buňky hranolovitého tvaru, které vystýlají orgány trávicí soustavy. Na povrchu jsou žíhané lamely s řasinkami a pokrývají výstelky střev.
- B) EPITELY MNOHOVRSTEVNÉ
- Buňky jsou uložené ve více řadách.
1. Mnohovrstevný epitel dlaždicový (vrstevnatý) – buňky epitelu jsou uloženy v několika vrstvách. Vyskytuje se ve zrohovatělé formě jako pokožka. Vystýlá trávicí trubici až po žaludek.
2. Mnohovrstevný epitel cylindrický – vyskytuje se u člověka velmi zřídka, např. vystýlá močovou trubici, je ve spojivce.
3. Mnohovrstevný epitel přechodní – jeho buňky jsou přibližně ve všech vrstvách stejně vysoké. Přechodní epitel velmi dobře reaguje na objemové změny. Vystýlá tedy cesty močové.
PODLE FUNKČNÍHO HLEDISKA rozdělujeme epitely na:
-
1. Epitel krycí – chrání hlouběji uložené tkáně před škodlivými mechanickými, chemickými a tepelnými vlivy.
-
2. Epitel řasinkový – má krycí funkci, na řasinky se přichytávají částice, které jsou z těla odváděny.
-
3. Epitel žlázový – vytváří žlázy, které produkují specifické látky. Žlázy exkretorické vylučují exkrety, což jsou látky nepotřebné nebo pro tělo škodlivé (moč, pot). Žlázy sekretorické vytváří sekrety. Žlázy inkretorické neboli s vnitřním vyměšováním produkují hormony, které jsou odevzdávány přímo do krevního oběhu.
-
4. Epitel resorpční – resorpční buňky mají schopnost vstřebávat ze svého okolí látky. Nachází se v tenkém střevě.
-
5. Epitel smyslový – jeho buňky reagují na podněty ze zevního
a vnitřního prostředí. -
6. Epitel respirační – vystýlá plicní sklípky, ve kterých probíhá výměna dýchacích plynů.
Zdroje
- DYLEVSKÝ, Ivan. Somatologie – Učebnice pro zdravotnické školy a bakalářské studium. 1. vyd. Olomouc: EPAVA Olomouc s. r. o., 2000, 480 s. ISBN 978-80-86297-05-7.
- FLEISCHMANN, Jaroslav a Rudolf LINC. Anatomie člověka II. 2. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1964, 240 s. ISBN 14-375-73.
- KOPECKÝ, Miroslav a Martina CICHÁ. Somatologie pro učitele. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2005, 263 s. ISBN 80-244-1072-9.
- KŘIVÁNKOVÁ, Markéta a Milena HRADOVÁ. Somatologie – Učebnice pro střední zdravotnické školy. 1. vyd. Praha: Grada Publishing. a.s., 2009, 214 s. ISBN 978-802-4729-886.
- PĚGŘÍM, Raromír a Antonín VALACHOVIČ. Anatomie a fyziologie člověka – učebnice pro střední zdravotnické školy. 1. vyd. Praha: Státní zdravotnické nakladatelství, 1969, 516 s. ISBN 08-032-69.
Obrázky
- Obr. 1: SCHÄFFLER, Arne. 110 fólií k výuce biologie a somatologie. 1. vyd. Praha: Scientia Medica, 1996. ISBN 80-855-2651-4.
- Obr. 2: ČIHÁK, Radomír. Anatomie 1. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2001. 516 s. ISBN 807169-970-5.
Kontrolní otázka
Vhodné i pro žáky ZŠ
Co jsou to epitely?
Jakou funkci zastávají epitely?
Jaké znáte jednovrstevné epitely?
Jaké znáte mnohovrstevné epitely?
Pracovní list
Vhodné i pro žáky ZŠ
Přiřaďte k uvedeným epitelům, kde by jste je mohli v lidském těle najít:
dutina ústní, močovod, průdušky, ledvinná pánvička, jícen, pochva, žlázové vývody, žlučník, močový měchýř, zevní kůže, žlučník, plicní sklípky
epitely:
jednovrstevný dlaždicový epitel
jednovrstevný kubický epitel
jednovrstevný cylindrický epitel
jednovrstevný cylindrický epitel s řasinkami
přechodný epitel
víceřadý cylindrický epitel