Zrcadlový efekt využíváme všude tam, kde je třeba změnit směr chodu paprsků, obraz zmenšit či zvětšit.
Rovinné zrcadlo využíváme jako kapesní zrcátko, nástěnné zrcadlo a zrcadlo v projekčních a měřicích přístrojích.
Ve starších fotoaparátech typu „zrcadlovka“ je rovinné zrcadlo část 2. V hranolu 7 dochází k využití úplného odrazu, vnitřní plochy tvoří dokonalé zrcadlo. Část 4 je fotografický film, čočka 8 je okulár neboli hledáček, část 5 je matnice a část 3 závěrka. Pomocí objektivu 1 ostříme obraz.
Obr. 1: Princip fotoaparátu typu „zrcadlovka“
Vypuklé kulové zrcadlo se využívá především v dopravě. Zpětná a boční zrcátka u automobilů vytváří zmenšený a přímý obraz, jejich výhodou je ale velké zorné pole.
V silničním provozu se využívají vypuklá zrcadla pro zobrazení nepřehledného nebo zastíněného prostoru především na křižovatkách. Větší prostor je zmenšen na plochu zrcadla.
Obr. 2: Vypuklé kulové zrcadlo
Duté kulové zrcadlo má také mnohostranné použití.
Kosmetická a toaletní zrcátka jsou zrcadla dutá, do kterých se díváme ze vzdálenosti menší, než je ohnisková vzdálenost, a zrcadlo vytváří přímý a zvětšený obraz tváře.
Dutá zrcadla se dále využívají ve zdravotnictví, kde často potřebujeme získat zvětšený obraz. Při prohlídkách používají lékaři duté zrcadlo s otvorem v jeho vrcholu.
Zubaři využívají duté zrcátko o průměru 2 cm, které jim umožní osvětlení místa v ústech a mírné zvětšení.
Obr. 3: Zubařské zrcátko
Dále se dutá zrcadla využívají v astronomických dalekohledech. Za tímto účelem se vyrábí dutá zrcadla o průměru až několika metrů.
Na astronomické observatoři v Ondřejově používají největší zrcadlový dalekohled v České republice. Reflektor má průměr 2 m a slouží pro pozorování jasné noční oblohy.
Obr. 4: Zrcadlový dalekohled v Ondřejově
Mezi největší dalekohledy na světě patří dvojice dalekohledů Keck. Jsou vybudovány na vyhaslé sopce Mauna Kea na Havajských ostrovech v nadmořské výšce kolem 4 000 m. Primární zrcadlo je složeno z 36 zrcadel ve tvaru šestiúhelníků. Každý ze šestiúhelníků má průměr 1,8 metrů. Jsou uspořádány tak, že pracují jako jedno zrcadlo o průměru 10 metrů, které má tvar hyperboloidu. Jejich citlivost je taková, že dokážou zaregistrovat plamen svíčky na Měsíci.
Obr. 5: Keckovy dalekohledy
Duté parabolické zrcadlo
Většina svítilen využívá parabolické zrcátko, které umožňuje vyzařovat svazek rovnoběžných paprsků, případně kuželový svazek. Využívá se ohniska paraboly, ve kterém je umístěn zdroj světla.
Obr. 6: Svítilna
Obr. 7: Světlomet auta
Zdroje
Obrázky
- Obr. 4: [online]. [cit. 2014-04-05]. Dostupný pod licencí CC-BY-SA-2.5, via Wikimedia Commons na www: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/37/2-m_Telescope3%2C_Ond%C5%99ejov_Astronomical.jpg
- Obr. 5: Mgr. Lucie Babišová
- Obr. 8: [online]. [cit. 2014-04-05]. Dostupný pod licencí CC-BY-SA-3.0, via Wikimedia Commons na www: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d5/%C4%8Cty%C5%99koly%2C_zrcadla%2C_v_pozad%C3%AD_L%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD.jpg
Pokus
Název pokusu: Vypuklé kulové zrcadlo
Cíl pokusu: určení ohniska vypuklého zrcadla, ukázka chodu význačných paprsků při odrazu na vypuklém zrcadle
Určeno pro: 2. stupeň základní školy, nižší a vyšší stupeň gymnázia
Pomůcky: 2 ks světelných zdrojů se žárovkou 12 V/20 W, zdroj napětí 12 V s dvěma výstupy, spojovací vodiče, magnetická tabule, 2 ks clona s jednou štěrbinou, pružné zrcadlo, barevný filtr na znázornění optické osy zrcadla
Časová náročnost na přípravu pokusu: 10 minut
Délka trvání pokusu: 20 minut
Určení ohniska a ohniskové vzdálenosti dutého kulového zrcadla pomocí rovnoběžného světelného svazku dopadajícího ve směru optické osy.
Vyznačení vrcholu vypuklého zrcadla, ohniska, středu křivosti a ohniskové vzdálenosti.
Význačné paprsky u vypuklého zrcadla:
Paprsek směřující do středu křivosti zrcadla.
Paprsek rovnoběžný s optickou osou zrcadla.
Paprsek směřující do ohniska zrcadla.
Paprsek dopadající do vrcholu zrcadla.
Pokus
Název pokusu: Duté kulové zrcadlo
Cíl pokusu: určení ohniska dutého zrcadla, ukázka chodu význačných paprsků při odrazu na dutém zrcadle
Určeno pro: 2. stupeň základní školy, nižší a vyšší stupeň gymnázia
Pomůcky: 2 ks světelných zdrojů se žárovkou 12 V/20 W, zdroj napětí 12 V s dvěma výstupy, spojovací vodiče, magnetická tabule, 2 ks clony s jednou štěrbinou, pružné zrcadlo, barevný filtr na znázornění optické osy zrcadla
Časová náročnost na přípravu pokusu: 10 minut
Délka trvání pokusu: 20 minut
Určení ohniska a ohniskové vzdálenosti dutého kulového zrcadla pomocí rovnoběžného světelného svazku dopadajícího ve směru optické osy.
Zrcadlo s menší ohniskovou vzdáleností f.
Zrcadlo s menší ohniskovou vzdáleností f. Změny ohniskové vzdálenosti a poloměru křivosti zrcadla dosáhneme vhodným prohnutím pružného zrcadla (lesklého plíšku).
Význačné paprsky u dutého zrcadla:
Paprsek procházející středem křivosti zrcadla.
Paprsek rovnoběžný s optickou osou zrcadla.
Paprsek procházející ohniskem zrcadla.
Paprsek dopadající do vrcholu zrcadla.