Zrcadlový efekt využíváme všude tam, kde je třeba změnit směr chodu paprsků, obraz zmenšit či zvětšit.
Rovinné zrcadlo využíváme jako kapesní zrcátko, nástěnné zrcadlo a zrcadlo v projekčních a měřicích přístrojích.
Ve starších fotoaparátech typu „zrcadlovka“ je rovinné zrcadlo část 2. V hranolu 7 dochází k využití úplného odrazu, vnitřní plochy tvoří dokonalé zrcadlo. Část 4 je fotografický film, čočka 8 je okulár neboli hledáček, část 5 je matnice a část 3 závěrka. Pomocí objektivu 1 ostříme obraz.
Obr. 1: Princip fotoaparátu typu „zrcadlovka“
Vypuklé kulové zrcadlo se využívá především v dopravě. Zpětná a boční zrcátka u automobilů vytváří zmenšený a přímý obraz, jejich výhodou je ale velké zorné pole.
V silničním provozu se využívají vypuklá zrcadla pro zobrazení nepřehledného nebo zastíněného prostoru především na křižovatkách. Větší prostor je zmenšen na plochu zrcadla.
Obr. 2: Vypuklé kulové zrcadlo
Duté kulové zrcadlo má také mnohostranné použití.
Kosmetická a toaletní zrcátka jsou zrcadla dutá, do kterých se díváme ze vzdálenosti menší, než je ohnisková vzdálenost, a zrcadlo vytváří přímý a zvětšený obraz tváře.
Dutá zrcadla se dále využívají ve zdravotnictví, kde často potřebujeme získat zvětšený obraz. Při prohlídkách používají lékaři duté zrcadlo s otvorem v jeho vrcholu.
Zubaři využívají duté zrcátko o průměru 2 cm, které jim umožní osvětlení místa v ústech a mírné zvětšení.
Obr. 3: Zubařské zrcátko
Dále se dutá zrcadla využívají v astronomických dalekohledech. Za tímto účelem se vyrábí dutá zrcadla o průměru až několika metrů.
Na astronomické observatoři v Ondřejově používají největší zrcadlový dalekohled v České republice. Reflektor má průměr 2 m a slouží pro pozorování jasné noční oblohy.
Obr. 4: Zrcadlový dalekohled v Ondřejově
Mezi největší dalekohledy na světě patří dvojice dalekohledů Keck. Jsou vybudovány na vyhaslé sopce Mauna Kea na Havajských ostrovech v nadmořské výšce kolem 4 000 m. Primární zrcadlo je složeno z 36 zrcadel ve tvaru šestiúhelníků. Každý ze šestiúhelníků má průměr 1,8 metrů. Jsou uspořádány tak, že pracují jako jedno zrcadlo o průměru 10 metrů, které má tvar hyperboloidu. Jejich citlivost je taková, že dokážou zaregistrovat plamen svíčky na Měsíci.
Obr. 5: Keckovy dalekohledy
Duté parabolické zrcadlo
Většina svítilen využívá parabolické zrcátko, které umožňuje vyzařovat svazek rovnoběžných paprsků, případně kuželový svazek. Využívá se ohniska paraboly, ve kterém je umístěn zdroj světla.
Obr. 6: Svítilna
Obr. 7: Světlomet auta