Speciální způsoby kování
Přesné kování
Požadavek na zvýšenou přesnost zápustkového výkovku lze u výrobků rotačního tvaru uspokojivě řešit uplatněním uzavřených zápustek. Je však nutno dále splnit několik podmínek:
-
Příprava polotovarů z tyčí (přířezy) musí být provedena řezáním a řezné plochy musí být kolmé k podélné ose polotovaru
-
Objem polotovaru (přířezu) je nutno přísně dodržovat
-
Spodní zápustka musí umožnit přesné (vystředěné) založení polotovaru
Obr. 1: Přesné kování
Kování na vodorovných kovacích strojích
Vodorovný kovací stroj je mechanický klikový lis, jehož beran se pohybuje vodorovně. Nejčastěji se používá k pěchování konců tyčí, které stroj sevře mezi mohutnými čelistmi. Princip kování odpovídá kování v uzavřených zápustkách.
Dutina pro pěchování může být provedena buď v lisovníku nebo v čelistech a nebo kombinací obou případů.
Tento způsob kování je velmi produktivní a umožňuje plnou automatizaci procesu.
Obr. 2: Protlačování za tepla
Kování protlačováním za tepla
Při protlačování za tepla je tvářený materiál v uzavřené zápustce stlačován průtlačníkem, čili jde o kombinaci protlačování a kování. Předností tohoto procesu je zvýšená tvárnost kovu vzhledem k prostorové tlakové napjatosti. Může být řešeno jako dopředné, zpětné nebo sdružené (kombinované).
Obr. 3: Postup při protlačování
Rotační kování (kování za rotace)
Rotační kování je produktivní technologie pro redukování kruhového průřezu na menší a nebo k vykování válcové části na hranatém profilu. Kováním se nazývá proto, že tvarování je prováděno rychlými opakovanými údery. Princip práce stroje uvádí obrázek:
Dvě kovadla se pohybují v příčné drážce vřetene, které se točí. Kovadla jsou odstředivou silou unášena směrem k obvodu, kde však narážejí na kalené válce, které kovadlům udělují zpětný impuls, a tím vzniká opakovaný ráz. Materiál se pomalu otáčí a osově posunuje mezi kovadla.
Rotační kování se nejčastěji uplatňuje u štíhlých jehlovitých tvarů.
Do průměru 5 až 8 mm se provádí za studena, u průměrů nad 8 mm s ohřevem.
Zdroje
- ČERMÁK, Miloslav. Technologie kovářských prací pro 2. a 3. ročník učebního oboru kovář. 1. vyd. Praha: Institut výchovy a vzdělávání ministerstva zemědělství České republiky, 1994, 132 s. ISBN 80-710-5072-5.
- Katedra strojírenské technologie, FS, TU v Liberci [online]. 2005 [cit. 2014-12-02]. Dostupné z: http://www.ksp.tul.cz/
Obrázky
- Obr. 1: Oddělení tváření kovů a plastů. Katedra strojírenské technologie FS, TU v Liberci [online]. 2004 [cit. 2015-01-20]. Dostupné z: http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/lisovna_k/lisovna.htm
- Obr. 2: Katedra tváření kovů a plastů - Skripta. Katedra strojírenské technologie FS, TU v Liberci [online]. 2004 [cit. 2015-01-20]. Dostupné z:http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/skripta_tkp/sekce/03.htm
- Obr. 3: BOTHE, Otakar. Strojírenská technologie II. Čtvrté, opravené vydání. Praha: SNTL - Nakladatelství technické literatury, 1987, 163 s. ISBN 04-206-87.