Nýtování
Nýtování se svojí technologií řadí mezi spoje nerozebíratelné. Touto formou se provádí spojení plechů, profilových materiálů a jiných součástí. V současné době se tento způsob spojování často nahrazuje svařováním nebo lepením.
Nýtování přímé
Obr. 1: Nýtování přímé
U přímého nýtování se dosahuje spojení roznýtováním jedné součásti ve druhé. Roznýtování je nejčastěji zastudena. Toto spojení se používá jen u málo namáhaných součástí.
Nýtování nepřímé
Nepřímé nýtování se provádí nýty a rozlišuje se na:
Pevné - je obvyklé u ocelových konstrukcí, např. u stožárů, mostů, střešních konstrukcí apod.;
nepropustné - je obvyklé u nádob na kapaliny a plyny, a to beztlakových nebo jen s malým tlakem, nesmí propouštět uložené látky;
pevné a nepropustné - je nezbytné u tlakových nádob, které musí snést namáhání určitými tlaky a přitom dobře těsnit (parní kotle a tlakové nádoby všeho druhu);
spojovací nýtování - zahrnuje spoje bez zvláštních nároků.
Druhy nýtů
Surový nýt se skládá z přípěrné hlavy a dříku, závěrná hlava se vytvoří nýtováním. U nýtů je dřík u hlavy mírně kuželový, dále pak válcový, u drobných nýtů je celý dřík válcový. Hlavy nýtů mají podle použití různé tvary. Měkké materiály a tenké plechy spojujeme dutými nýty. Plné nýty se používají pro spojování tlustších plechů.
Obr. 2: Nýt s půlkulatou hlavou
Nejčastěji používané nýty - hlavy nýtů
a) polokulová, b) zapuštěná, c) polozapuštěná d) kotlová, e) lodní, lodní nýt má mít lichoběžníkový profil přípěrné hlavy
Obr. 3: Hlavy nýtů
Nástroje pro nýtování
Hlavičkář podpěrný (přípěrný) - podpírá přípěrnou hlavu nýtu (obr. A),
hlavičkář závěrný - používá se pro zhotovování závěrné hlavy,
zatahovák (přítužník) - používá se pro přitažení nýtovaných dílů k sobě (obr. B, C),
kladivo - váha se řídí velikostí průměru nýtu.
Obr. 4: Nástroje pro nýtování
Obr. 5: Hlavičkář závěrný
Pracovní postup při nýtování nýtů s půlkulatou hlavou
-
Naměřit a orýsovat středy otvorů – dodržet zásadu rozteče a vzdálenost od kraje spoje,
-
středy průsečíků otvorů odůlčikovat,
-
spojované součásti stáhnout např. svěrkou a provést odvrtání otvorů,
-
po vložení nýtu do otvoru spoje k sobě pevně přitlačit pomocí zatahováku,
-
několika údery kladivem vedeným ve směru osy nýtu dřík nýtu upěchovat a pak šikmo a v kruhu vedenými údery ploskou kladiva vytvořit závěrnou hlavu, která se dokončí závěrným hlavičkářem.
Obr. 6: Nýtování nýtem s půlkulatou hlavou
Pracovní postup při nýtování nýtů se zápustnou hlavou
Je obdobný jako při nýtování nýtů s půlkulatou hlavou. Pouze při ukončení se nýt napěchuje do zapuštěného otvoru tak, aby se kryl s povrchem obrobku.
Zdroje
- OUTRATA, J.: Technologie ručního zpracování kovů. 3. vydání. Praha: SNTL – Nakladatelství technické literatury, 1981. 188 s.
Obrázky:
- Obr. 1: OUTRATA, J.: Technologie ručního zpracování kovů. 3. vydání. Praha: SNTL – Nakladatelství technické literatury, 1981. 188 s.
- Obr. 2: OUTRATA, J.: Technologie ručního zpracování kovů. 3. vydání. Praha: SNTL – Nakladatelství technické literatury, 1981. 188 s.
- Obr. 3: Autor neznámý. Hlavy nýtů [online]. [cit. 2014-12-20]. Dostupný na www: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hlavy_nytu.svg
- Obr. 4: OUTRATA, J.: Technologie ručního zpracování kovů. 3. vydání. Praha: SNTL – Nakladatelství technické literatury, 1981. 188 s.
- Obr. 5: OUTRATA, J.: Technologie ručního zpracování kovů. 3. vydání. Praha: SNTL – Nakladatelství technické literatury, 1981. 188 s.
- Obr. 6: OUTRATA, J.: Technologie ručního zpracování kovů. 3. vydání. Praha: SNTL – Nakladatelství technické literatury, 1981. 188 s.
Doplňující učivo
Bezpečnost práce při nýtování
|
Kontrolní otázka
Vysvětlete pojem přímé nýtování.
Vysvětlete pojem nepřímé nýtování.
Výjmenujte nástroje pro nýtování.
Jaký je pracovní postup při nýtování nýtu s půlkulatou hlavou?