Spodní svislá frézka
Obr. 1: Frézka
Spodní svislá frézka je stroj, patřící do skupiny tvarového frézování. Frézuje dřevo nebo materiály na jeho bázi frézou:
-
celistvou
-
vsazenou – výměnou
-
složenou
-
sadou fréz.
Frézka: stroj
Obr. 2: Pravítka
Fréza: nástroj
Obr. 3: Nástroj
Obr. 4: Sada
Nástroj je upnut na svislém vřetenu, které je uloženo ve spodní části stroje pod pracovním stolem. Spodní frézka slouží k celé řadě pracovních operací jako je výroba:
-
drážek,
-
polodrážek,
-
profilů hran i ploch,
-
výrobě konstrukčních spojů,
-
řezání.
Mohou být na ní dále obráběny přímé i tvarové dílce. Řezný pohyb u fréz je rotační a obrobek bývá zpravidla přiváděn k nástroji ručně nebo pomocí podávacího zařízení. Spodní frézky jsou buď jednovřetenové, nebo dvouvřetenové, s pevným, pohyblivým nebo sklonitelným vřetenem. Spodní svislá frézka se skládá z těchto hlavních částí: stůl, vřeteno, matice vřetena, suporty pro polohování a výškové nastavení, elektromotor, řemenice, řemeny, odnímatelné pravítko, trn, distanční kroužky, upínací matice, spínací skříň, odsávání, bezpečnostní prvky – pera, kryty, fréza. Součástí stroje dále může být čepovací vozík nebo saně a také přídavné rameno a podavač.
Na pracovním stole otvor pro samotné vřeteno frézky, který může být pomocí vsazovacích kroužků upraven na různé průměry nástroje. Vodící odnímatelné pravítko slouží pro vedení obrobku při přímočarém obrábění a skládá se ze dvou polovin. Ty jsou uloženy posuvně v podélném směru, aby bylo možné seřídit otvor potřebný při obrábění na co nejmenší velikost z důvodu bezpečnosti. Vřeteno frézky je uloženo v kuličkových ložiskách ve výškově nastavitelném suportu, který se může u některých typů naklápět až do úhlu 45°. Přes kuželovou stopku s přesuvnou maticí je trn frézky spojen s vřetenem frézky. Nástroje potřebné pro frézování se na trn frézky upevňují upínací maticí a vymezovacími- distančními kroužky. Průměr frézovacího trnu je závislý na typu stroje a bývá 30 nebo 40 mm. Protože je vřeteno frézky při vypnutí stroje brzděno, tak dalším bezpečnostním prvkem je drážka nebo čep v trnu frézky, který brání samovolnému uvolnění upínací matice. Abychom mohli používat různé velikosti fréz, musí mít stroj možnost regulaci otáček. Tato funkce se liší dle typu výrobce i samotný počet otáček je různý. V současné době je možné do některých typů trnu frézky umístit i stopkovou frézu. Z tohoto důvodu jsou stroje vybaveny i možností většího počtu otáček. Nejběžnější počet otáček je:
Obr. 5: Řemenice
Obr. 6: Řemenice, spodní pohled
-
3000 ot/min.
-
6000 ot/min.
-
9000 ot/min.
Rychlost posuvu se pohybuje od 8 do 60 m/min.
Vřeteno frézy se obecně otáčí doprava, z pohledu pohonu ve směru hodinových ručiček. Protože je při speciálních pracích potřebné opačné otáčení, rozlišujeme frézování na:
Nesousledné a sousledné frézování
Výhody sousledného frézování:
-
kvalitnější obrobená plocha,
-
větší životnost nástroje,
-
větší produktivita,
-
musí být dobře seřízený stroj, aby výhody platily,
-
rázy se částečně odstraní použitím šikmého ozubení.
Na spodních svislých frézkách můžeme obrábět pomocí:
-
vodícího pravítka,
-
pomocí ložiska a šablon,
-
pomocí frézovacího jazýčku,
-
pomocí přídavné frézovací podkovy,
-
pomocí čepovacího vozíku,
Obr. 7: Čepovací vozík
-
pomocí čepovacích saní.
Rozdělení a použití jednotlivých nástrojů tvarového frézování:
Frézy se vsazenými zuby
Obr. 8: Vsazená fréza
Skládají se z tělesa nástroje, které je osazeno nerozebíratelně připojenými břity. Jako materiál pro jednotlivé břity se používá rychlořezná ocel, slinuté karbidy, stelity nebo polykrystalický diamant. S touto konstrukcí se vyrábějí drážkovací frézy, zplošťovací frézy, vyduté, vypouklé a šikmé frézy.
Celistvé frézy
Obr. 9: Celistvá fréza
Mají těleso s upínacím otvorem i břity nástroje z jednoho materiálu. Protože tyto nástroje mění při ostření svůj původní tvar a mají i malou životnost, tak se používají jen výjimečně.
Obr. 10: Složená fréza
Tyto jsou složeny z několika vzájemně rozebíratelně spojených částí. Nosná část břitů je vyměnitelně spojená s tělesem frézy. K této skupině nástrojů patří polodrážkovací, hoblovací, profilovací hlavy, otočné hlavy, nastavitelné drážkovací frézy, šikmé frézy a čepovací kotouče. Tato skupina fréz je v současné době velmi oblíbena.
Obr. 11: Sada fréz
Skládají se z několika společně upnutých jednotlivých nástrojů. Používají se zde celistvé frézy, frézy se vsazenými zuby a složené frézy. Povolené otáčky u sad fréz se řídí vždy podle celistvé frézy s nejmenšími povolenými otáčkami. Používají se například při výrobě oken nebo jako drážkovací fréza při výrobě palubek
Obr. 12: Kyvný kotouč
Jedná se o pilové kotouče s průměrem nejčastěji do 250 mm. Kotouč je upnut ve speciálním excentrickém pouzdře, které umožňuje korekci excentrického usazení pilového – řezného kotouče v pouzdře. Tyto kyvné kotouče se používají při výrobě rozporů, čepů, drážek a polodrážek. Jejich nevýhodou je, že zanechávají stopu po frézování, a proto se hodí pouze na skrytá místa, jako jsou právě spoje apod.
Obr. 13: Rozšíření stolu
Údržba spodní svislé frézky spočívá:
-
Kontrole stavu a kvality frézovacích nástrojů – správně nabroušeny a seřízeny u výměnných fréz.
-
Kontrole ložisek u vřetena a přídavného ramena.
-
Prohlídce jednotlivých, zvláště pohyblivých částí stroje.
-
Mazání ložisek, třecích ploch suportu a čepovacího vozíku.
Zásady správného frézování:
-
Frézování podélných stran – to je zapotřebí provádět pouze s úplnou ochranou před položením rukou na nástroj. Prostor na třísky je třeba posunutím polovin pravítka udržovat co nejmenší. Nebezpečné místo nad obrobkem musí být zakryto. U velkého množství prací může být také použito posuvné zařízení pro větší komfort a bezpečnost. To je vhodné nastavit tak, aby jeho posuvné válečky tlačily materiál směrem k pravítku. Postačující sklon válečků je cca 5°.
-
Frézování úzkých obrobků – zde je zapotřebí počítat s tím, že tyto obrobky již nemohou být bezpečně přiváděny ručním posuvem. Při práci zajišťují dostatečný přítlak na stůl a pravítko přítlačné pružiny nebo válečky. I zde musí být prostor pro obrábění zakrytý vhodnými pomůckami.
-
Frézování úzkých příčných stran – zde je vhodné použít dostatečně široké posuvné desky, která se pevně upne do výměnné rukojeti.
-
Osazovací frézování – jelikož je zde pravděpodobnost zpětného vrhu, musí se provádět s pojistkou proti němu. Upínací prvky na nástavci stolu umožňují osazovací frézování dlouhých obrobků a zároveň slouží jako koncové dorazy.
Zdroje
- JANÁK, Karel. KRÁL, Pavel. ROUSEK, Miroslav. Výrobní zařízení pro UO Truhlář: stroje a zařízení pro zpracování dřeva. Vyd. 1. Praha: Informatorium, 2007. ISBN 978-80-7333-057-6. s . 140 – 144.
- JANÍČEK, František. Strojnictví: stroje a zařízení pro zpracování dřeva. Vyd. 1. Sobotáles, 1996. ISBN 80-859-2018-2. s . 206 – 212.
Obrázky
- Obr. 1-13: použity se souhlasem firmy DOBRÉ STROJE, Dobré Stroje s.r.o.. Dřevoobráběcí stroje a nástroje pro řemeslníky[online]. [cit. 29.3.2014]. Dostupný na WWW: http://www.dobrestroje.cz/
Přílohy
Video
Odkaz
spodní frézka – Dobré stroje
http://www.youtube.com/watch?v=RrsbwZyW-dc
spodní frézka s podavačem
http://www.youtube.com/watch?v=A7wbre-9kKQ
spodní frézka Houfek
Video
Video
Zapamatuj si
Příprava spodní svislé frézky před samotným frézováním
- Připevnění nástroje na trn pomocí upínací matice a distančních kroužků
- Volba vhodných otáček v závislosti na:
- -velikosti frézy
- -druhu materiálu a jeho tvrdosti
- Připevnění podélného pravítka a jeho seřízení – předního a zadního pravítka
- Nastavení výšky frézování
- Nastavení hloubky frézování
- Nastavení přítlačných per a bezpečnostních krytů
- Připevnění odsávání
- Zhotovení zkušebního kusu a jeho přeměření.