Tmelení
Dřevo tmelíme pouze v nejnutnějším případě. I sebelepší oprava je totiž pořád jenom oprava a na konečném vzhledu se projeví. Tmely na dřevo se dnes vyrábějí jako hotové ve formě pasty nebo prášku, v různých barevných odstínech. Přijímají i mořidla, ale samozřejmě trochu jinak než dřevo - volíme většinou odstín o trochu tmavší, než je odstín dřeviny nebo odstín po namoření.
Poprvé tmelíme vždy před plošným broušením. Místo, které se rozhodneme opravovat nebo tmelit, nejprve očistíme (např. od pryskyřice nebo volných dřevních vláken). Pokud je vada většího rozsahu, tmelíme několikrát a vždy necháme předchozí vrstvu důkladně proschnout. Malé drobné vady se tmelí najednou.
K vlastnímu tmelení použijeme středně tvrdou stěrku (špachtli) a tmel se snažíme vtlačit do opravovaného místa. Po proschnutí tmelu se plocha velmi dobře obrousí. Nyní můžeme ještě opravit nedostatky, které předtím nebyly vidět. Opakujeme broušení, nyní již jemnějším brusným papírem. Ve zvláštních případech se mohou vlasové spáry tmelit mezi lakováním, nebo se takové vady raději zalijí lakem.
Tmelení pod barvu – email
Tmelení pod barvu je téměř nutností. Většinou budeme natírat nejspíš dveře nebo okna, ale na dřevěných vlysech jsou suky, které musíme odstranit. Na to se používá speciální nástroj – zátkovník, a na vyspravení otvoru jsou připravené zátky, které se do vzniklého otvoru vklíží. Po zaschnutí se místo očistí a přetmelí. Pokud bychom suk tímto způsobem neodstranili, za čas by se v barvě objevilo tmavší místo. Tmel se volí vždy spolu s barvou. To znamená, že oba produkty by měly pocházet od jednoho výrobce, protože každý výrobce má vlastní doporučený postup, který se musí dodržet.
Chemické složení tmelů
Podle chemického složení existují tmely silikátové (anorganické tmely), olejové, akrylátové, silikonové či polyesterové. Tmely se prodávají v kartuších, plastových kbelících, tubách i v prášku v papírových baleních o různých hmotnostech. Některé tmely se dodávají například v plastových válečcích v konzistenci, připomínající plastelínu. Dvoubarevnou hmotu je pak nutné v odpovídajícím množství promnout a smíchat, teprve poté je připravena k použití.
Zdroje
- ČESKÝ KUTIL. Články. Dílna. Barvy, laky, lepidla. Ceskykutil.cz [online]. [cit. 2014-09-09]. Dostupné z: http://www.ceskykutil.cz/povrchova-uprava-dreva-pred-natiranim
- CHATAŘ CHALUPÁŘ. Dílna. Stavíme. Chatar-chalupar.cz [online]. [cit. 2014-09-09]. Dostupné z: http://www.chatar-chalupar.cz/tmeleni-je-hracka/
Obrázky:
- Obr. 1: OBI. Deník.cz. Zapravení děr po šroubcích pomocí dvojsložkového tmelu. Denik.cz [online]. [cit. 2014-09-14]. Dostupné z: http://www.denik.cz/galerie/natery-dreva.html?mm=3763049