Celistvé (monolitické) příčky
Zhotovují se přímo na stavbě buď dusáním – příčky železobetonové, nebo nahazováním na pletivo – příčky vápenosádrové. Oba druhy jsou vhodné jen pro zvláštní případy (pro adaptace apod.).
Železobetonová příčka - moniérka
Tato příčka se staví jen tehdy, má-li nést těžké zařizovací předměty nebo v průmyslových prostorech, kde je předepsána pro svou pevnost.
Nevýhody: velká hmotnost, poměrně velká pracnost a dodatečné zřizování drážek nebo otvorů je velmi obtížné.
Výhody: pevná, únosná a vzdorují bočným tlakům.
Postup: Betonuje se do bednění (jedna strana na celou výšku místnosti, druhá se doplňuje postupně), je vyztužena vodorovně i svisle betonářskou ocelí průměru 5,5 až 8 mm po 300 mm, zakotvenými do stěn i stropů, v místě křížení se svazují drátem nebo se svařují. Po odbednění nutno příčku omítnout. Tloušťka příčky ze škvárobetonu je min. 80 mm, z těžkého betonu min. 50 mm (prostupy potrubí příčkou či na rýhy – truhlíky nebo laťky do bednění). Před betonováním se musí bednění navlhčit.
Obr. 1: Železobetonová příčka moniérka
1 – výztuž, 2 – skoby, 3 – vázací drát, 4 – pomocné sloupky, 5 – dřevěné klíny, 6 – bednění, 7 – beton, 8 – úzký pěch
Vápenosádrová příčka - rabicka
Rabicové příčky se s oblibou dělávaly jako tenké dělící příčky mezi místnostmi, nehodí se ovšem do trvale vlhkého prostředí a pro obkládání obkladačkami.
Postup:
Nosnou kostru představují ocelové dráty tvořící čtvercovou síť, které se musejí řádně upnout mezi nosné zdi, strop i podlahu.
-
Při menších rozměrech příčky (do 10 m2 ) stačí zachytit ocelové dráty do nosného zdiva, při větších rozměrech je nutná 50 mm hluboká rýha.
-
Na tuto kostru se přidrátuje pletivo z pozinkovaného ocelového drátu.
-
Na pletivo se nanáší dostatečně hustá vápenosádrová malta s použitím jednostranného bednění. Celková tloušťka rabicové příčky je 50 mm.
Obr. 2: Rabicová příčka
1 – uchycovací drát průměru 4 až 5 mm, 2 – přichycení ke zdi skobou, 3 – vázáno drátem, 4 – napínací drát průměru 12 mm, 5 – rabicové pletivo, 6 – zdivo
Bednění pro celistvé příčky
Oboustranné bednění:
-
Postavíme jednu stranu bednění a napneme a ukotvíme výztužnou síť.
-
Z druhé strany osadíme vodící sloupky, ke kterým přikládáme jednotlivá prkna.
-
Poté nanášíme maltu, beton, zhutňujeme a opět přikládáme jednotlivá prkna.
Jednostranné bednění:
-
Postavíme jednu stranu bednění a napneme a ukotvíme výztužnou síť (s menšími oky).
-
Nanášíme dostatečně hustou maltu.
Zdroje
- TIBITANZL, Otomar, František KODL a František KODL. Stavební technologie I: pro 1. ročník SOU učebního oboru zedník. Vyd. 5., upr., v Sobotáles vyd. 2. Praha: Sobotáles, 1997, 134 s. ISBN 80-859-2034-4.
- TIBITANZL, Otomar, Karel PETRÁK a František KODL. Stavební technologie II pro 2. ročník středních odborných učilišť, učební obor zedník. 3., upravené vyd. Praha: Sobotáles, 1993, 167 s. ISBN 80-901-5705-X.
Obrázky:
- Obr. 1: Autor neznámý. Železobetonová příčka Moniérka. TIBITANZL, Otomar, Karel PETRÁK a František KODL. Stavební technologie II pro 2. ročník středních odborných učilišť, učební obor zedník. 3., upravené vyd. Praha: Sobotáles, 1993, 167 s. ISBN 80-901-5705-X.
- Obr. 2: Autor neznámý. Rabicová příčka [online]. [cit. 2015-01-21]. Dostupné z: http://stavebnikomunita.cz/profiles/blogs/celistve-pricky.
- Obr. 3: Autor neznámý. Monolitická příčka [online]. [cit. 2015-01-21]. Dostupné z www: http://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/246980-klasicky-dum-s-modernim-duchem-na-prani.htm.
Procvič si
Kontrolní otázky k učivu
- Co znamená monolitická příčka?
- Jmenujte nevýhody příčky moniérky.
- Uveďte postup tvorby příčky rabicky.
- Jaký způsob bednění se používá při tvorbě monolitických příček.
Určeno žákům ZŠ
Která z následujících vět je pravdivá?
a) Celistvá příčka je zhotovena z jednoho kusu.
b) Celistvá příčka je zhotovena z několika kusů.