Oligosacharidy
Jsou bílé krystalické látky sladké chuti, dobře rozpustné ve vodě. Jsou složeny ze 2-10 molekul monosacharidů vzájemně vázaných glykosidickou vazbou, která vzniká odštěpením vody.
Nejběžnější typy oligosacharidů jsou složené ze 2 monosacharidů - disacharidy.
Glykosidická vazba u disacharidů může vznikat dvěma způsoby:
-
Poloacetalový hydroxyl (původně funkční skupina monosacharidu, která se změnila při cyklizaci) jedné molekuly se spojí s některým alkoholovým hydroxylem druhého monosacharidu. Neboť alespoň u jednoho monosacharidu zůstal zachovaný poloacetalový hydroxyl, disacharid neztrácí redukční účinky.Takovéto disacharidy označujeme jako redukující.
-
Poloacetalový hydroxyl jednoho monosacharidu se spojuje s poloacetalovým hydroxylem druhého monosacharidu. Neboť nezůstal zachovaný ani jeden poloacetalový hydroxyl disacharid ztrácí redukční účinky. Takovéto disacharidy označujeme jako neredukující.
Redukující disacharidy
Maltóza (sladový cukr)
Je složena ze 2 molekul alfa-D-glukopyranóz, vázaných vzájemně vazbou C1 a C4.Vyskytuje se v klíčícím obilí a ve sladu. Vzniká po štěpení škrobu enzymem amylázou.
V tenkém střevě se maltóza štěpí na 2 molekuly glukózy.
Obr. 1: Maltóza
Laktóza (mléčný cukr)
Je tvořena beta-D-galaktopyranózou a beta-D-glukopyranózou. Je obsažena v savčím mléce. Lidské mléko je tvořeno asi ze 7 % laktózou. Hydrolyzuje se enzymem laktázou v tenkém střevě na molekulu glukózy a galaktózy. U žen v době kojení dochází k vylučování laktózy do moči - laktosurie.
Obr. 2: Laktóza
Disacharidy neredukující
Sacharóza (třtinový cukr)
Je tvořena z alfa-D-glukopyranózy a beta-D- fruktofuranózy. Používá se jako sladidlo a jako přísada do léků.
Sacharóza se štěpí v tenkém střevě enzymem sacharázou na glukózu a fruktózu. Tento enzym se nazývá rovněž invertáza, neboť po této hydrolýze dojde ke změně stočení polarizovaného světla. (Roztok sacharózy stáčí rovinu polarizovaného světla doprava, ale po hydrolýze doleva, protože uvolněná fruktóza stáčí rovinu polarizovaného světla více doleva než glukóza doprava).
Obr. 3: Sacharóza
Sacharóza se vyrábí z cukrové řepy nebo třtiny. Při této výrobě vzniká jako odpad melasa, která se využívá jako krmivo. Má také příznivý vliv na zdraví člověka (upravuje krevní tlak, hojí záněty, kožní projevy). Pomáhá v prevenci před civilizačními chorobami a rakovinou.
Zdroje
- BENEŠOVÁ, Marika a Hana SATRAPOVÁ. Odmaturuj! z chemie. Vyd. 1. Brno: Didaktis, 2002. 208 s.ISBN 80-86285-56-1.
- DURČÁKOVÁ, Zdenka et al. Chemické pokusy pro žáky základních škol. Vyd. 1. Olomouc: Univerzita Palackého, 2001. 177 s, ISBN 80-86238-17-2
- HOLEČEK, Václav, Luboš STÁRKA a Emil BIELIK. Biochemie. 1. vydání. Praha: Avicenum,zdravotnické nakladatelství, 1983.
- KOTLÍK, Bohumír a Květoslava RŮŽIČKOVÁ. Chemie v kostce II.. Havlíčkův Brod: Fragment, 1997, ISBN 80-7200-342-9.
- Lékařská chemie a biochemie: učebnice pro lékařské fakulty. 1. vyd. Praha: Avicenum, 1991. 661 s.ISBN 80-201-0114-4.
Obrázky
- Obr. 1: Autor neznámý. http://sk.wikipedia.org [cit. 10. 1. 2014] Dostupné na www: http://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Maltose2.png
- Obr. 2: Autor neznámý. http://www.osel.cz [cit. 19. 11. 2013] Dostupné na www: http://www.osel.cz/index.php?clanek=2505
- Obr. 3: Autor neznámý. http://www.oskole.sk [cit. 3. 12. 2013] Dostupné na www: http://www.oskole.sk/?id_cat=53&clanok=4716
- Obr. 4: Autor neznámý. http://zivakultura.cz [cit. 27. 2. 2014] Dostupné na www: http://zivakultura.cz/2012/06/domaci-kefir/
- Obr. 5: Autor neznámý. http://www.zsletohrad.cz [cit. 19. 11. 2013] Dostupné na www: http://www.zsletohrad.cz/eu/chemie/pokus29.htm
- Obr. 6: Archiv autora
- Obr. 7: Archiv autora
Zajímavost
Obr. 4: Zkysaný mléčný produkt - kefír
Kvašení laktózy
Některé typy mikroorganismů zkvašují laktózu na kyselinu mléčnou (mléčné kvašení – homofermentace) nebo na kyselinu mléčnou, ethanol a oxid uhličitý (alkoholové kvašení – heterofermentace) toho se využívá při tvorbě kefíru z kravského mléka.
Laboratorní cvičení
Karamelové lízátko- vhodné i pro žáky ZŠ
Opatrným zahříváním sacharózy vzniká vonný karamel. Karamelové lízátko si můžete vyrobit.
Obr. 5: Vyrobené karamelové lízátko
V hlavním textu v přílohách najdete návod.
Laboratorní cvičení
Cukrová duha - vhodné i pro žáky ZŠ
Ze sacharózy si můžete rovněž vyrobit cukrovou duhu. V hlavním textu v přílohách najdete návod.
Laboratorní cvičení
Rychlost rozpouštění sacharózy - vhodné i pro žáky ZŠ
Myslíte si, že se moučkový a krystalový cukr rozpouští stejně rychle, když se jedná o tutéž látku? V hlavním textu v přílohách najdete návod na experiment, při němž si svou domněnku můžete prověřit.
Laboratorní cvičení
Kyselá hydrolýza sacharózy
K hydrolýze sacharózy nemusí docházet pouze enzymaticky, ale také účinkem kyselin. Vyzkoušejte si experiment, při němž budete provádět kyselou hydrolýzu sacharózy. Návod na experiment najdete v příloze.
Laboratorní cvičení
Faraonovi hadi- vhodné i pro žáky ZŠ
Sacharózu lze redukovat až na uhlík, který působením vznikajícího oxidu uhličitého získává tvar "hada". Návod na experiment najdete v příloze.