Papír

Papír (karton, lepenka)

V následující kapitole se dozvíme více o papíru – materiálu, který člověka provázel v různých podobách po celou historii vývoje lidstva. Papír je unikátním přírodním materiálem, který nelze v současné době ničím nahradit. Z čeho se papír skládá? Jak a z čeho se papír vyrábí? Jaké má papír vlastnosti? Na tyto a jiné otázky najdeme odpověď v následující kapitole.

Úvodem předkládáme několik zajímavostí o papíru. Věděli jste, že…?

  • Papír byl dříve velmi vzácný a sloužil hlavně pro uchovávání a přenášení informací?

  • Evropskou kolébkou papírnictví byla Itálie?

  • Údajně první česká papírna vznikla v roce 1370 v Chebu za vlády Karla IV.?

  • Papírenskému průmyslu se v minulosti říkalo „bílé řemeslo“?

  • V České republice stále existuje ruční papírna, která prosperuje?

Zdroje
  • PŘIKRYLOVÁ, Eva. Historie výroby papíru (DUMY) Materiál vznikl v rámci projektu Kvalitní a efektivní vzdělávání pro žáky (DUMY)/ VY_32_INOVACE_02 (číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0772) 

Obrázky:

Víte, že ...

  

Obr. 1: Papírna Velké Losiny

Papírna Velké Losiny

Jedná se o jednu z nejstarších evropských papíren vyrábějících ruční papír. Začátek výroby ručního papíru na tomto místě lze klást do konce
16. století. Výroba ručního papíru se ve Velkých Losinách udržela i v období rozvoje strojové tovární výroby koncem 19. a začátkem 20. století.

Papírna ve Velkých Losinách je v současnosti navržena k zapsání na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.

Ruční papír se stal v záplavě strojové produkce, která zaplavovala běžný trh, díky svým specifickým vlastnostem, výrobkem uplatňujícím se často ve výtvarném umění a čím dál tím více také nabýval pro svou výjimečnost, především ve formě papíru dopisního a obálek, reprezentativní funkci.