Tiskové barvy

Tiskové barvy

Představme si společně život bez tiskových barev, jak by asi vypadal? Snídaně bez denního tisku, odpoledne bez křížovek, elektronické pozvánky na party, elektronické jízdenky, elektronické knihy, elektronická fakturace, svět bez obalů a fyzicky existujících informací. Svět technologií, nemyslíte?

Tiskové barvy jsou jistě nezbytnou součástí každodenního života. Potištěné materiály tiskovými barvami jsou k vidění na každém kroku.

Tiskové barvy slouží jako prostředek přenosu informace z tiskové formy na potiskovaný materiál. Barva vytvoří na povrchu potiskovaného materiálu opticky vnímatelný tiskový obraz.

Tiskové barvy musí splňovat jistá kritéria – odstín, sytost, jas, trvanlivost, rychlost zasychání či lepivost. Namíchat správnou tiskovou barvu s vhodnými vlastnostmi není jednoduchá záležitost a podle těchto vlastností pak rozlišujeme tiskové barvy pro jednotlivé tiskové techniky. Platí, že vlastnosti tiskových barev musí vyhovovat tiskové technice, pro kterou jsou určeny.

 

Zdroje
  • KAPLANOVÁ, Marie. Moderní polygrafie. Praha: Svaz polygrafických podnikatelů, 2010, 391 s. ISBN 978-80-254-4230-2.

  • PŘIKRYLOVÁ, Eva. Křížovka - tiskové barvy (DUMY) Materiál vznikl v rámci projektu Kvalitní a efektivní vzdělávání pro žáky (DUMY)/ VY_32_INOVACE_02 (číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0772) 

  • PŘIKRYLOVÁ, Eva. Test - barvy (DUMY) Materiál vznikl v rámci projektu Kvalitní a efektivní vzdělávání pro žáky (DUMY)/ VY_32_INOVACE_02 (číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0772)

  • Wikipedie. Otevřená encyklopedie. [online]. [cit. 2014-10-27]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki

Obrázky:

 

 

Přílohy
Test-barvy.pptx Stáhnout
Rozšiřující pojmy
  Obr. 1: Barevná škála pastelek Kolorimetrie ...se zabývá hodnocením barev s ohledem na jejich vnímání lidským zrakem. Vjem barvy závisí na podmínkách pozorování. Pro popis barvy byly za... Zobrazit více
Zajímavost

Obr. 2: Vzorník barev

V řadě půmyslových odvětví včetně polygrafie se pro popis požadované barvy používají vzorníky barev, které nepopisují barvy kolorimetricky, ale umožňují rychlé vizuální posouzení. Barvy jsou v nich definovány notací daného systému barev (Systém Pantone, Systém HKS atd.). V současnosti jsou vzorníky barev využívány i v digitální podobě.

Test

Škola hrou:

zajímavý testík na téma:

Tiskové barvy

najdete v příloze pod hlavním textem