Dřevovláknité desky – DVD

Dřevovláknité desky – DVD

Pro výrobu dřevovláknitých desek (DVD) je použito slabé kulatiny a odpadového materiálu z pilařských závodů. Vláknitá hmota (výrobní surovina), vzniklá rozštěpováním v sekačkách a termomechanicky upravená v defibrátoru, je dále upravena a lisována mokrým nebo suchým způsobem.

Při mokrém způsobu lisování jsou vlákna při výrobě celou dobu až po lisování ve vodě.  Při lisování suchou cestou se voda využívá jen při výrobě vláknité hmoty, pak se vlákna suší a za použití lepidel se lisují.

DVD desky se dělí podle hustoty materiálu na:

  • ultra lehké vláknité desky (ULDF) – 150–550 kg/m³,
  • lehké vláknité desky (LDF) – 550–650 kg/m³,
  • polotvrdé (středně zhuštěné) vláknité desky (MDF) – 350–800 kg/m³,
  • vysoce zhuštěné vláknité desky (HDF) – více jak 800 kg/m³.

Hobra

Obr. 1: Detail struktury Hobry

Hobra patří do kategorie měkkých materiálů. Je to kvalitní, ekologicky čistý výrobek bez chemických přísad, vyrobený z lignocelulózových vláken. Soudržnost je zajištěna zplstnatěním vláken a jejich přirozenou lepivostí. Využívá se jako izolační, popř. výplňový materiál, často pak jako podkladové vrstvy podlah.

Sololit a Sololak

Obr. 2: Detail struktury Sololitu a Sololaku

Sololit a Sololak jsou tvrdé DVD desky vyráběné mokrou cestou. Deska je většinou z jedné strany hladká, ale může být hladká i oboustranně (u Sololaku je použito lakování). Hlavní využití Sololitu a Sololaku je především v nábytkářském průmyslu (zadní části nábytku, dna šuplíků, kuchyňská dvířka atd.), ale také ve stavebnictví jako pomocné desky, ochrana proti vlhkosti a přenosné příčky. Sololit se navíc používá i jako obalový materiál.

Akulit

Obr. 3: Detail struktury Akulitu

Akulit je v podstatě děrovaný Sololit s otvory o průměru 3-5 mm ve čtvercové síti. Jeho využití je totožné jako využití Sololitu.

MDF / HDF desky

Obr. 4: Příklady MDF a HDF desek různých tlouštěk

Tyto desky s jemnou strukturou vznikají za použití velkých tlaků. Struktura desek umožňuje kvalitní zpracování povrchu frézováním, broušením a lakováním. Desky jsou mimořádně stabilní a vyznačují se tvarovou stálostí a mimořádnou pevností. MDF se díky svým vlastnostem používají v nábytkářství, truhlářství, frézařských dílnách, a mají také další použití v interiéru. HDF desky es využívají hlavně jako nosné desky pro plovoucí podlahy, pro výrobu dveří (jako nosná deska pod finální úpravu), pro otevřená a uzavřená záda nábytku (zejména skříní), výplně zásuvek a postelí.

Zdroje