Vosky
Vosky jsou estery vyšších mastných kyselin a vyšších jednosytných alkoholů.
Délka řetězce alkoholu se pohybuje v rozmezí C16 – C36. Příkladem voskového alkoholu je cetylalkohol C16, stearylalkohol C18, cerylalkohol C26, myricylalkohol C30. Ty tvoří esterovou vazbu s mastnými kyselinami. Většinou jsou vosky tvořené směsí různých esterů. Těmto voskům říkáme přírodní (často jsou zaměňovány s parafíny, které jsou tvořeny dlouhými řetězci alkanů).
Vosky se vyskytují v rostlinných i živočišných organismech. Jsou velmi stálé, mnohem odolnější hydrolýze než tuky, nejsou rozkládány enzymy (proto jsou pro živočichy nestravitelné).
Jejich funkce je především ochranná (před vodou z vnějšího prostředí) a stavební.
Vosky živočišného původu
Z živočišných vosků jsou významné například včelí vosky, které jsou vylučovány žlázami včel dělnic. Z těchto vosků jsou utvořeny medové plástve. Dalším významným voskem je lanolin, což je vosk, který pokrývá povrch vlny ovcí (ochranná funkce). Poměrně zajímavý vosk je vorvaňovina – nachází se v dutině lebeční vorvaňů, kde funguje jako hydrostatický orgán. Vorvaň dokáže tepelně ovlivňovat jeho skupenství, což mu umožňuje jak klesání, tak stoupání v mořských hlubinách. Lebka vorvaně obsahuje asi 150 l vorvaňoviny.
Vosky rostlinného původu
Z rostlinných vosků jsou významné ty vosky, které vystavují ochrannou vrstvu na povrchu plodů a listů. Tvoří tedy vodovzdornou vrstvu (kutikulu). Voděvzdorný charakter je dán hydrofobním charakterem molekul vosku.
Použití vosků
Použití vosku je především v kosmetickém průmyslu (zde se ale používá pouze v malovýrobách, protože se synteticky nevyrábí), dále např. v potravinářském průmyslu, kde se používají na tvorbu ochranných obalů sýrů. Z včelího vosku se vyrábí svíčky.
Zdroje
- MAREČEK, Aleš a Jaroslav HONZA. Chemie: pro čtyřletá gymnázia. Díl 3. Vyd. 1. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2000. 250 s.ISBN 80-7182-057-1.
- VACÍK, Jiří a kol. Přehled středoškolské chemie. 4. vyd., v SPN-pedagogickém nakladatelství 2. vyd. Praha: SPN-pedagogické nakladatelství, 1999. 365 s. ISBN 80-7235-108-7.
Obrázky
- Obr. 1: Autor neznámý.http://planetopia.cz [cit. 11. 5. 2014] Dostupné z www: http://www.planetopia.cz/_evoluce/savci/evoluce-kytovcu.html
- Obr. 2: Autor neznámý.http://omlazeni.cz [cit. 21. 6. 2014] Dostupné z www:http://www.omlazeni.cz/wiki/lanolin.html
- Obr. 3: Autor neznámý. http://zoom.iprima.cz[cit. 21. 6. 2014] Dostupné z www:http://zoom.iprima.cz/clanky/tajemstvi-sestiuhelnikovych-vcelich-plastvi-je-odhaleno
Kontrolní otázka
- Uveďte konkrétní příklady výskytu a funkce vosků u rostlin.
- Kde jinde se v praxi používají vosky, jaký je jejich význam?