Ochranné oddělení obvodů
Ochranné oddělení obvodů je obdobou jednoduchého oddělení obvodů. Rozdíl mezi oběma opatřeními je v tom, že jednoduché oddělení obvodů slouží jako opatření při poruše, jestliže došlo k porušení základní ochrany představované základní izolací, zatímco ochranné oddělení zajišťuje najednou jak ochranu základní, tak ochranu při poruše. Z toho vyplývají především zvýšené nároky na izolaci mezi obvody.
Základní ochrana je zajištěna základní izolací živých částí nebo přepážkami a kryty.
Ochrana při poruše je zajištěna jednoduchým oddělením odděleného obvodu od ostatních obvodů a od země.
Ochrana elektrickým oddělením je omezena na jeden spotřebič a musí být zajištěna v souladu se všemi následujícími požadavky:
- Oddělené obvody musí být napájeny ze zdroje alespoň s jednoduchým oddělenim (oddělovací ochranný transformátor), jehož napětí nepřesahuje 500 V.
- Živé části odděleného obvodu nesmějí být v žádném bodě spojeny s jiným obvodem ani se zemí ani s ochranným vodičem.
- Aby se zajistilo elektrické oddělení, musí být provedena taková opatření, aby mezi obvody bylo dosaženo základní izolace.
- Ohebné kabely a šňůry musí být viditelné po celé délce na všech svých částech, na nichž je nebezpečí jejich mechanického poškození.
- Pro oddělené obvody se doporučuje použití oddělených rozvodů. Jestliže jsou oddělené obvody a ostatní obvody ve stejném rozvodu musí se použít vícežilové kabely bez kovového pláště, izolované vodiče v izolačních elektroinstalačních trubkách, izolačních žlabech nebo kanálech, a to za předpokladu, že jejich jmenovité napětí není menší než nejvyšší jmenovité napětí (které se může vyskytnout) a každý obvod je chráněn před nadproudem.
- Neživé části oddělených obvodů nesmí být spojeny ani s ochranným vodičem, ani s neživými částmi ostatních obvodů, ani se zemí.
Ochrana elektrickým oddělením pro napájení více než jednoho spotřebiče je přípustná, jen když je provoz instalace řízen osobou znalou nebo pod jejím dozorem a musí být splněny také následující požadavky:
- Musí být učiněna opatření, aby se oddělený obvod chránil před poškozením a poruchou izolace.
- Musí být navzájem spojeny neživé části odděleného obvodu izolovanými vodiči neuzemněného pospojování. Tyto vodiče nesmějí být spojeny s ochrannými vodiči nebo neživými částmi jiných obvodů nebo s cizími vodivými částmi.
- Všechny zásuvky musí být opatřeny ochrannými kontakty, které musí být spojeny se soustavou pospojování.
- Všechny ohebné kabely s výjimkou těch, které napájejí zařízení s dvojitou nebo zesílenou izolací, musí obsahovat ochranný vodič použitý jako vodič pospojování.
- V případě výskytu dvou poruch, které postihnou dvě neživé části, a kdy tyto poruchy jsou napájeny vodiči různé polarity, se musí zajistit, aby ochranný přístroj odpojil napájecí přívod ve vyhovující době odpojení.
- Doporučuje se, aby součin jmenovitého napětí obvodu ve voltech a délky rozvodu v metrech nepřesáhl 100 000 Vm a aby délka rozvodu nepřesáhla 500 m.
Obr. 1: Ochrana elektrickým oddělením pro napájení více než jednoho spotřebiče
Princip působení ochranného oddělení
Za normálních okolností vykazují pracovní (fázové) vodiče L1, L2 a L3 veřejné elektrické sítě napětí 230V proti zemi. Tomuto napětí by byl vystaven také člověk stojící na elektricky vodivém podkladu, kdyby se vlivem chyby izolace dostal do kontaktu s pracovním vodičem L1, L2 nebo L3. Na sekundární straně oddělovacího transformátoru se objevuje výstupní napětí U = 230 V, avšak proti zemi u každého z vodičů je napětí nulové. Z toho však také vyplývá, že dotkne-li se člověk stojící na elektricky vodivém podkladu pouze jednoho z těchto dvou přívodů (výstupů oddělovacího transformátoru), nemůže být jeho tělo vystaveno žádnému nebezpečnému napětí.
Zdroje
- ČSN EN 61140 ed.2. Ochrana před úrazem elektrickým proudem – Společná hlediska pro instalaci a zařízení. Praha: Český normalizační institut, 2003.
- ČSN EN 33 2000-4-41 ed.2. Elektrické instalace nízkého napětí - Část 4-41: Ochranná opatření pro zajištění bezpečnosti - Ochrana před úrazem elektrickým proudem. Praha: Český normalizační institut, 2007.
- KOŠŤÁL, Josef. Ochranné oddělení [online]. Elektro [cit. 2015-01-05]. Dostupné z: www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_document=26155
Obrázky
- Obrázek 1: Ochrana pred úrazom elektrickým prúdom [online]. 2014 [cit. 2015-01-06]. Dostupné z: http://www.els.webzdarma.cz/ochrana.html