Princip činnosti základních typů MOSFET tranzistorů
Tranzistory typu MOSFET (Metal Oxid Semiconductor Field Effect Tranzistor) jsou nejrozšířenějším typem v oblasti tranzistorů s izolovaným hradlem. Tyto tranzistory jsou z části podobné tranzistorům JFET, ale vykazují větší vstupní impedanci (cca 1014 Ω). Izolační vrstva (nejčastěji SiO2) tvoří kapacitní vazbu mezi hradlem a dalšími částmi tranzistoru. Tranzistory MOSFET jsou univerzálnější ve svém použití právě proto, že prakticky neexistuje vnitřní stejnosměrná vazba tranzistoru a hradla. Vzniká však také větší nebezpečí zničení izolační vrstvy statickou elektřinou během běžné manipulace.
Tranzistory typu MOSFET jsou často používány v integrovaných obvodech velké integrace, kde jejich vysoká vstupní impedance umožňuje dosáhnout velmi nízké výkonové spotřeby na součástku.
Tranzistory typu MOSFET se vyrábí ve čtyřech základních provedeních:
-
s N-kanálem (NMOS)
- s indukovaným kanálem;
- s vodivým kanálem (se zabudovaným kanálem);
-
s P-kanálem (PMOS )
- s indukovaným kanálem;
- s vodivým kanálem (se zabudovaným kanálem).
Obr. 1: Schématické značky jednotlivých druhů tranzistorů MOSFET
Zdroje
- KOUTNÝ, Jaroslav a Ivo VLK. Elektronika I učebnice. VYTVOŘENO V RÁMCI PROJEKTU: DIGITÁLNÍ ŠKOLA: ICT VE VÝUCE TECHNICKÝCH PŘEDMĚTŮ, REG. Č. CZ.1.07/1.1.04/01.0137, Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Olomouc 2009