Nejmarkovo kritérium
Nejmarkova metoda umožňuje vymezení oblasti, ve které se může měnit zvolený stavitelný parametr regulátoru (kR, Ti, Td) při dodržení podmínek stability regulačního obvodu. Pracuje s charakteristickou rovnicí ve frekvenční oblasti.
Postup: Charakteristickou rovnici převedeme do frekvenční oblasti dosazením s=jω. Z rovnice vyjádříme hledaný parametr a získaný výraz rozdělíme na reálnou a imaginární část. Za ω dosazujeme postupně hodnoty od -∞ do +∞. Z vypočtených bodů sestrojíme křivku v komplexní rovině ( obraz imaginární osy komplexní roviny kořenů charakteristické rovnice). Křivka je pro kladné a záporné hodnoty ω souměrná kolem reálné osy.
Oblast stability leží vlevo od křivky při postupu ve smyslu stoupající frekvence ω od -∞ do +∞. Protože hledaný parametr je reálné číslo, může nabývat hodnot v úseku vyznačeném šipkou na reálné ose.
Obr. 1: Rozdělení komplexní roviny parametru A na stabilní a nestabilní oblast
Příklad:
Nejmarkovým kritériem zjistěte, v jakých mezích můžeme nastavovat zesílení regulátoru, aby obvod zůstal stabilní:
Charakteristickou rovnici můžeme získat např. z přenosu poruchy:
Charakteristická rovnice:
Dosadíme s=jω:
Upravíme a vyjádříme kR:
Obr. 2: Řešení příkladu
Z charakteristiky vyplývá, že kR můžeme nastavovat od 0,5 do 8.
Úloha:
V jakých mezích můžeme nastavovat zesílení regulátoru v obvodu s charakteristickou rovnicí:
Doporučené hodnoty ω=0; 0,5; 1; 1,1
Výsledek: kR může být voleno od 0,5 do 5.
Zdroje
- BALÁTĚ, Jaroslav. Automatické řízení. 2. přepracované vyd. Praha: BEN – technická literatura, 2004, 664s. ISBN 80-7300-148-9
Obrázky
- Obr. 1: BALÁTĚ, Jaroslav. Automatické řízení. 2. přepracované vyd. Praha: BEN – technická literatura, 2004, 664s. ISBN 80-7300-148-9.
- Obr. 2: Archiv autora
Kontrolní otázka
Jak postupujeme při použití Nejmarkova kritéria?