Vstupní a výstupní jednotky
Přestože se v dnešní době často setkáváme s pojmem „digitální – digitalizace“, veškeré lidské vnímání okolního světa probíhá vyhodnocením spojitých signálů, které se do mozku přenáší nervovou soustavou. Ať už se jedná o teplotu, zvuk, tlak nebo bolest, všechny tyto podměty dokáže člověk vyhodnotit s dostatečnou přesností a dostatečně rychle na ně zareagovat.
PLC je schopno řídit automatizované procesy prostřednictvím vstupně/výstupních portů (I/O), které slouží k připojení rozličných senzorů fyzikálních veličin a akčních členů (aktuátorů).
Senzorické vybavení pro automatizaci potom poskytuje jak spojitý tak i nespojitý výstup. V závislosti na tom, jaký signál je modul schopen zpracovat (potažmo připojit senzor nebo aktuátor), rozeznáváme:
-
digitální porty
-
analogové porty
-
porty pro specifické úlohy
Analogové jednotky
Okamžité hodnoty se u analogového signálu mění v čase spojitě – spojitý signál.
Hodnoty takovýchto signálů se mohou pohybovat v řádech mV až desítek voltů.
Bylo tedy třeba rozsahy analogových vstupů normalizovat.
Analogový signál přitom můžeme vyhodnotit na základě napěťové nebo proudové úrovně.
V případě napětí se jedná o rozsah hodnot 0 až 10V, pro proud potom 0 až 20mA, popř. 4 až 20mA.
Obr. 1: Zobrazení spojitého signálu
Na následujícím obrázku je zobrazena jednotka se čtyřmi analogovými vstupy a jedním analogovým výstupem. K takovéto jednotce je možné připojit např. odměřování pro určení polohy.
Obr. 2: Analogový modul – firma SIEMENS
Digitální jednotky
Zpracovávají nespojitý (binární) signál, který dosahuje dvou logických úrovní – logické jedničky a logické nuly.
U řídicích systémů nejčastěji odpovídá logické jedničce hodnota napětí 5V nebo 24V. Logické nule potom hodnota napětí 0V.
Obr. 3: Zobrazení digitálního signálu
Jestliže pro řízený systém nemá samotná jednotka PLC potřebný počet digitálních I/O portů, lze ji pomocí digitálních jednotek rozšířit stejně jako v případě analogových I/O.
Speciální jednotky
Jsou určeny pro specifické úlohy, jako je např. řízení pohonů, kdy jednotka zpracovává informace z tzv. inkrementálního rotačního snímače IRC nebo-li enkodéru. Toto zařízení slouží ke zjištění natočení, resp. rychlosti otáčení hřídelů motorů. Tyto moduly potom zpracovávají dva signály fázově posunuté o 90°, využívané ke zjišťování směru otáčení, a třetí signál, který je obvykle snímačem generován jednou za otáčku.
Obr. 4: Generované pulsy A,B z IRC odměřování posunuté o 90° a nulový puls R, firma HEIDENHAIN
Obr. 5: Výkonová jednotka pro připojení motorů – firma BECKHOFF
Mezi základní automatizační úlohy patří regulace teploty. Pro vyhodnocení aktuální hodnoty lze využít již výše zmíněné analogové jednotky se standardizovanými rozsahy. Nicméně pro snadnější připojení teplotních čidel a zpracování jejich signálu se také používají speciální moduly, které převádí analogový signál na hodnoty přímo ve °C resp. K.
Obr. 6: Teplotní modul – firma SIEMENS
Zdroje
Obrázky
- Pokud není uvedeno jinak, autorem obrázků je Ing. Miroslav Opl.
- Obr. 4: Heidenhain. Generované pulsy A,B z IRC odměřování posunuté o 90° a nulový puls R, firma HEIDENHAIN [online]. [cit. 2014-7-8]. Dostupný na www: http://www.heidenhain.cz/de_EN/documentation-information/documentation/brochures/popup/media/media/show/view/file-0023/.
- Obr. 5: Beckhoff. Výkonová jednotka pro připojení motorů – firma BECKHOFF [online]. [cit. 2014-7-8]. Dostupný na www: http://www.automationworld.com/sites/default/files/styles/lightbox/public/field/image/OAN-Pattyn-control.jpg?itok=iv4iaSfT.
Opakování
K čemu slouží vstupně/výstupní porty PLC?
Uveďte příklady analogové hodnoty a nakreslete její průběh v čase.
Uveďte příklady digitální hodnoty a nakreslete její průběh v čase.
Proč jsou hodnoty analogových a digitálních signálů standardizovány?
Doplňující učivo
Jak již bylo uvedeno v hlavním textu, I/O jednotky slouží k připojení rozličných čidel a aktuátorů.
Pro snímání teplot existuje celá řada senzorů založených na různých principech. Na obrázku níže vidíme průmyslové teplotní čidlo, které se změnou teploty mění svůj odpor – odporové teplotní čidlo.
Obr: 7: Odporové teplotní čidlo – firma ZPA
Pro zjištění hodnoty vysunutí pístnice u pneumatických válců se používají magnetická integrovaná čidla.
Obr. 8: Analogové odměřování pro pneumatické válce – firma SICK
Doplňující učivo
PLC automat může disponovat tranzistorovými nebo reléovými výstupy.
Prostřednictvím tranzistorových výstupů je možné připojit prvky s napájecím stejnosměrným napětím obvykle 24V a proudovým odběrem do několika ampér.
Reléové výstupy potom umožňují připojit i zátěž s běžným síťovým napětím 230V.
Pokud pro spínanou zátěž nevyhovují ani integrované reléové výstupy, je možné na pport PLC připojit např. stykač, jehož kontakty budou pro daný proudový odběr dimenzované.
Obr. 9: Připojená skupina relé k tranzistorovým výstupům PLC