Zobrazovače, HMI
Zobrazovače (operátorské panely) slouží ke zprostředkování informací o aktuálních dějích v řízeném systému, o běhu programu popř. pro zobrazení stavu jednotlivých proměnných.
Operátorské panely
Operátorské panely sledují aktuální trendy v zobrazovací technice, ať se týkají rozlišení, velikosti displeje nebo bezdotykového ovládaní.
Pro zobrazování základních informací však mohou dobře posloužit i nejjednodušší textové panely ve dvouřádkovém provedení.
Obr. 1: Čtyřřádkový textový zobrazovač – firma SIEMENS
Dalším stupněm jsou potom zobrazovače grafické. Ani u nich ovšem není zcela nezbytné vysoké rozlišení ani dokonce barevný displej. Důležitá je především čitelnost. Tyto panely se proto vyrábí jako černobílé s možností nastavení barvy podsvícení. Následující obrázek ukazuje reprezentaci dat v grafické podobě – bar graf.
Obr. 2: Grafické podsvícené panely – firma SIEMENS
Pokročilé programovatelné panely potom umožňují také reprezentaci dat ve formě grafu, popř. pomocí charakteristických grafických obrázků jako jsou ventilátory, turbíny apod.
Obr. 3: Grafické operátorské panely – firma TECON a MITSUBISHI ELECTRIC
HMI/SCADA
V souvislosti s touto problematikou je často používána zkratka SCADA - Supervisory Control And Data Acquisition. Jedná se tedy o dohled nad probíhajícím řízením a sběr dat. Nejedná se ovšem o vlastní řízení, ale pouze o zprostředkování informací dohlížející osobě – dispečerovi.
Toto operátorské prostředí umožňuje také zásah do řídícího cyklu, nastavování parametrů apod. Vytváří tedy jaké si rozhraní mezi člověkem a strojem, které je označováno zkratkou HMI - Human Machine Interface.
Pro tvorbu SCADA/HMI existuje řada softwarových prostředků, přičemž máme k dispozici celou řadu grafických objektů.
Obr. 4: Ukázka propracovanosti HMI
V akademické sféře je v poslední době hojně využíváno programové prostředí LabVIEW vyvinuté firmou National Instruments. Kromě přehledného grafického programování umožňuje i tvorbu HMI ve formě virtuálních přístrojů.
Obr. 5: Grafické možnosti v prostředí LabVIEW
Zdroje
Obrázky
- Pokud není uvedeno jinak, autorem obrázků je Ing. Miroslav Opl.
- Obr. 2: Siemens. Grafické podsvícené panely – firma SIEMENS [online]. [cit. 2014-7-8]. Dostupný na www: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR0o93O8NAQwVzNTsFcJEKhpR16mkLsHyyTxhkX_N5Sr6xkH6tivw.
- Obr. 4: Tibbo Technology. Ukázka propracovanosti HMI [online]. [cit. 2014-7-8]. Dostupný na www: http://aggregate.tibbo.com/images/aggregate/sh_hmi.png.
- Obr. 5: National Instruments. Grafické možnosti v prostředí LabVIEW [online]. [cit. 2014-7-8]. Dostupný na www: http://sine.ni.com/np/app/main/p/docid/nav-104/lang/cs/fmid/2053/.
Kontrolní otázka
K čemu slouží operátorské panely?
Čti také
Aktuální trendy
Pro zobrazení potřebných údajů lze použít i mobilní zařízení, která známe z běžného života, jako je mobilní telefon nebo tablet. Komunikaci mezi PLC a zobrazovacím zařízením umožňují speciální moduly připojené k řídicímu systému. Komunikace je samozřejmě bezdrátová - nejčastěji prostřednictvím wifi.
Obr. 6: Použití tabletu jako prostředku HMI – firma TECON
Všechna zařízení pracující v průmyslových podmínkách musí splňovat příslušné normy. Jedny z nich se týkají také stupně krytí IP - Ingress Protection. Tedy odolnosti vůči vniknutí prachu a vody do zařízení. Zobrazovacích prvků se tato skutečnost týká samozřejmě také.
Obr. 7: Zobrazovací panel Vitus -15K – rám z nerezové oceli, IP 69 - firma IPO TECHNOLOGIE