Mikro PLC
Tyto jednoduché automatizační prvky sice neposkytují takový výkon jako klasické PLC, nicméně jsou svým výkonem dostačující pro řešení mnoha běžných automatizačních úloh pro tzv. malou automatizaci.
Obr. 1: Programovatelné relé – firma TECO
Mezi takové úlohy patří:
-
automatizace budov – osvětlovací systémy, ventilace (zastupuje elektroinstalační prvky jako jsou schodišťové automaty, časová relé, apod.)
-
automatizace strojů, ovládání zařízení – mohou fungovat jako samostatné řídící moduly (řízení dopravníků, jeřábů, apod.)
-
jednodušší výrobní procesy (řízení čerpacích stanic, skleníků,…)
-
parkovací systémy
Obr. 2: Příklady použití mikro PLC
Programovatelná relé mají na venek s PLC řadu společných vlastností:
-
digitální vstupy 12V, 24V nebo 100-240V
-
analogové vstupy – napěťový 0-10V, proudový 0-20mA resp. 4-20mA
-
reléové výstupy – pro aplikace v elektroinstalacích proudy až 8A při napětí 250V
-
tranzistorové spínací výstupy – možnost nastavení např. PWM
-
možnost rozšíření I/O moduly (byť omezeně)
-
obvody reálného času (letní/zimní čas – spínací hodiny)
-
displej, konektivita s PC (RS232, USB, Ethernet)
-
montáž na DIN lištu
Mikro PLC lze programovat stejně jako výkonné PLC pomocí SW na počítači. Pro tvorbu jednodušších programů, případně pro rychlou změnu parametrů, lze však využít i integrovaný displej. Pro ovládání zcela postačuje čtveřice směrových šipek a tlačítka pro potvrzení, zrušení vkládaných parametrů, případně funkční tlačítko. Toto řešení tak umožňuje provádění změn programu v terénu bez nutnosti připojení počítače.
Na displeji lze zobrazovat informace o stavu proměnných jak v číselné, resp. textové podobě, tak i ve formě jednoduchých vizualizačních prvků. Pokud vizualizaci samotné mikro PLC neumožňuje, mívají možnost připojení zobrazovače.
Obr. 3: Vizualizace pomocí přídavného zobrazovače – firma MOELLER
Před vlastním nasazením jakéhokoliv řídicího systému je vhodné program otestovat. V akademické sféře se osvědčil výukový kit poskytující jak práci s digitálními, tak i analogovými I/O. Programovatelné relé je do DPS vsazeno pomocí řadového konektoru, díky kterému je možno relé snadno vysunout a opět upevnit na DIN lištu.
Obr. 4: Výuková deska - firma MOELLER
Zdroje
Obrázky
- Obr. 1: Teco. Programovatelné relé – firma TECO [online]. [cit. 2014-7-1]. Dostupný na www: http://www.papouch.com/cz/ariadne/file_generators/dbfile.php?fileId=5952&_fileName=sg2-12hr-d_large.jpg&site=papouch_web.
- Obr. 2: Schneider Electric CZ. Příklady použití mikro PLC [online]. [cit. 2014-7-1]. Dostupný na www: http://www.odbornecasopisy.cz/imagesold/a1104382.gif
- Obr. 3: Moeller. Vizualizace pomocí přídavného zobrazovače – firma MOELLER [online]. [cit. 2014-7-1]. Dostupný na www: http://www.moeller.net/images/content/indu_switchgear/produkte_loesungen/mfd/mfd_steuern.jpg
- Obrázek 4, 5 a 6: Archiv autora
Videa
- Archiv autora
Kontrolní otázka
Co si představíte pod pojmem "malá automatizace"?
Čti také
V předchozích kapitolách jsme se zabývali převážně průmyslovými prostředky automatizace. Jádrem PLC, popř. mikro PLC je programovatelný mikropočítač. Jedná se o elektronický obvod, který se nachází v celé řadě dnešních elektrotechnických zařízení, počínaje domácí spotřební elektronikou, "bílou technikou", jakou je např. automatická pračka, až po řídící systémy letadel.
Mikropočítač stejně jako PLC disponuje porty pro připojení I/O periferií a komunikačním portem, pomocí něhož je připojen k nadřazenému systému např. PC. Jednou z nejznámějších platforem využívající mikroprocesor je Arduino.
Obr. 5: Sestavený obvod s mikroprocesorem firmy ATMEL
Tyto řídící prostředky umožňují zvládnout jednoduché automatizační úlohy, např. řízení domácího skleníku. Jsou také s ohledem na nízkou cenu (řádově stovky korun) vhodné pro ovládání RC modelů či jakékoliv jiné spotřební elektroniky.
Praktická ukázka
Využití platformy Arduino pro řízení robotické ruky ukazuje následující video.
Obr. 6: Robotická ruka ze stavebnice Merkur
Řízení robotické ruky ze stavebnice Merkur.