Inteligentní budovy

Inteligentní budovy

Inteligentní budova, dům nebo byt musí sloužit potřebám člověka s použitím dostupných moderních technologií. I přes veškerý komfort a automatizaci nikdy neztrácí člověk kontrolu nad původními technickými prostředky, které je možné v případě potřeby ovládat standardním způsobem (např. ovládat TV, žaluzie, rozsvítit nebo zhasnout světla atd., to vše standardními ovladači či ručně). Výsledný pocit z finálního užívání inteligentního bydlení působí jednoduše, je to pouze lehkost a nenápadná dokonalost, s kterou je možné se dokonale sžít.
 

Ovládat inteligentní budovu, dům nebo domácnost můžeme konečky svých prstů, na počítači (chová se jako server), dotykových panelech*, na *televizi* nebo *prostřednictvím přístrojů iPhone a iPad* nebo na *chytrém telefonu. Obavy pro chod takové chytré elektroinstalace nemusíme mít ani při výpadku proudu, nabízená řešení se sama nastartují a uvedou do provozu s obnovením elektrické energie. Není tedy nutné je znovu nastavovat ani volat externí pomoc.

Typickým příkladem ovládání chytré elektroinstalace může být multifunkční dotekový ovladač, včetně termostatu (možnost ovládání teploty, osvětlení, žaluzií, hudby a dalších zařízení - je možné libovolně zvolit). Díky němu minimalizujeme množství vypínačů a ovladačů na jednom místě. Jedna z možností, jak ovládat všechna zařízení.

Inteligentní elektroinstalace a různé způsoby jejich řešení znamenají komfortní bydlení s propojením všech systémů domácnosti a  snadné a efektivní řízení domácnosti jediným ovladačem. Dovolte moderním technologiím, aby vaši domácnost přeměnily v domov, v kterém se budete cítit dobře.

 

 

 

Zdroje
  • Valeš, Miroslav. Inteligentní dům. 2. vyd. Brno: ERA, 2008. viii, 123 s. 21. století. ISBN 978-80-7366-137-3.
  • http://www.inteligentni-byt.cz/. [online]. [cit. 2014-02-01].

Obrázky

 

Obrázek

Obr. 1: Komponenty inteligentního domu