Seznámení s inteligentním domem

Seznámení s inteligentním domem

IQ dům – inteligentní dům, chytrý dům, digitální dům, domácí automatizace, technologie řízení apod. jsou synonyma pro budovu, která je vybavena počítačovou a komunikační technikou, která předvídá a reaguje na potřeby obyvatel. Jejím cílem je zvýšení komfortu a pohodlí, snížení spotřeby energií, poskytnutí bezpečí i zábavy, a to vše prostřednictvím řízení všech technologií v domě 
a jejich interakcí s vnějším světem.

Rychlý růst technologií a technických novinek v posledních letech umožňuje takový dům realizovat dle potřeb obyvatel v různých variacích. Od strukturované kabeláže (kabelové rozvody pro počítačovou síť) a bezpečnostního kamerového systému,  až po plně řízený a programovatelný dům. Instalace těchto technologií do nových či stávajících staveb, jejich propojením a integrací různých systémů v kompaktní celek, získáme inteligentní dům.

Dnes můžeme ovládat a řídit téměř veškeré elektronické a elektrické zařízení v domácnosti. Systém inteligentního domu dokáže propojit vše od vytápění, přes klimatizaci, osvětlení, žaluzie a rolety, domácí kino či kávovar až po zámek u dveří. Inteligentní dům snadno zvládne řídit zavlažovací, přístupový či kamerový systém.

Pro přehled o stavu, situaci a dění v inteligentním domě, je dům vybaven různými senzory a detektory, jako jsou teplotní čidla, detektory pohybu nebo moduly měření spotřeby energií.
K ovládání můžeme využít stávajících zařízení jako je smartphone, tablet či počítač současně s nástěnnými dotykovými panely, tlačítky a ovladači.

Myšlenka takového bydlení není nikterak nová: koncept automatizovaného domu, který řídí sám topení, má roboty na čištění podlah a audio/videosystémy v každé místnosti, existuje již od padesátých let minulého století.

 

Obr.1 : Inteligentní dům

Zdroje
  • Valeš, Miroslav. Inteligentní dům. 2. vyd. Brno: ERA, 2008. viii, 123 s. 21. století. ISBN 978-80-7366-137-3.

Obrázky