Bezpečnost

Bezpečnost

Díky inteligentnímu řízení a ovládání lze bezpečnostní systém zapnout v době, kdy potřebujeme mít objekt střežený. Aktivaci bezpečnostního systému lze provést několika způsoby, např. samočinně zamčením vchodových dveří, tlačítkem v ložnici, pomocí telefonu apod. Po probuzení můžeme bezpečnostní systém deaktivovat vložením číselného kódu na ovládacím (dotykovém nebo tlačítkovém) panelu. Na libovolném monitoru či obrazovce v objektu nebo na počítači prostřednictvím internetu i mimo objekt můžeme zkontrolovat, zda jsou všechny okna a dveře zavřeny, pomocí kamerových systémů sledovat dění v objektu a následně reagovat na případné narušení (dále viz. EZS).

Technologie chytrého, inteligentního domu přináší nejen nové možnosti zabezpečení, ale i dálkového dohledu prostřednictvím kamer, nejen z libovolného počítače s přístupem k internetu, ale také díky mobilním datovým technologiím i z chytrých mobilů a tabletů apod. Široké možnosti uplatnění nabízí tzv. IP kamera .

 

                                                                                

Obr. 1: IP kamera

                                       

Na rozdíl od klasických webových kamer připojovaným k počítačům jde o samostatně fungující zařízení, které neslouží primárně pro internetovou komunikaci, ale jedná se o dohledové a bezpečnostní řešení.  IP kamery pracují nezávisle na osobním počítači a připojují se přímo k infrastruktuře počítačové sítě. Jejím prostřednictvím potom také k internetu, díky čemuž lze sledovat živý přímý přenos kdekoliv na světě, kde je internet k dispozici. Chytrá čidla rovněž nabízejí ochranu před požárem, únikem plynu nebo vytopením objektu. Vedle majetku tak pomáhají chránit i životy.

Zdroje
  • Valeš, Miroslav. Inteligentní dům. 2. vyd. Brno: ERA, 2008. viii, 123 s. 21. století. ISBN 978-80-7366-137-3.

Obrázky