Arsen, arsenicum, 33As
Arsen se vyskytuje v přírodě ve formě minerálů arsenopyrit FeAsS nebo auripigment As2S3. Lze jej získat tepelným rozkladem arsenopyritu:
FeAsS → FeS + As
Jsou známy dvě modifikace: arsen šedý – kovový a arsen žlutý, který vzniká prudkým ochlazením par arsenu a není stálý, přechází na modifikaci šedou.
Sloučeniny arsenu jsou jedovaté. Známý je např. arsan AsH3, plyn páchnoucí po česneku, který se za normálních teplot pomalu a za vyšších teplot rychle rozkládá na arsen a vodík.
Oxid arsenitý As2O3 (dimeruje na As4O6) se nazývá též utrejch nebo arsenik. Dříve se hojně používal jako jed na myši.
Antimon, stibium, 51Sb
Antimon se v přírodě vyskytuje jako minerál antimonit Sb2S3. Jsou zámy jeho tři modifikace: kovový antimon, žlutý antimon a černý antimon. Kovový se používá hlavně do slitin.
Podobně jako ostatní prvky V.A skupiny tvoří s vodíkem jedovatý plyn SbH3 – stiban. Ve sklářství a při výrobě zápalek se používá sulfid antimonitý Sb2S3.
Bismut, bismuthum, 83Bi
Bismut je načervenalý kov, který se získává z bismutinitu Bi2S3 pražením a následnou redukcí. Největší množství bismutu se zpracovává do slitin. Ke známým patří Woodův kov (slitina Bi + Pb + Sn + Cd), který taje při teplotě okolo 70°C.
Oxid bismutitý Bi2O3 se využívá při výrobě některých druhů skel a porcelánových glazur.