Nejdůležitější zástupci
Fenol C6H5OH
Je bezbarvá krystalická látka, na vzduchu se zbarvuje do růžova. Je jedovatý, má leptavé účinky, omezeně se rozpouští ve vodě, 10% roztok fenolu se nazývá karbolová voda = „karbolka“, leptá kůži a ničí bakterie. Používá se k syntézám organických látek (fenoplasty, barviva, fenolftalein, epoxidové pryskyřice, chlorované fenoly). Největší množství se vyrábí z kumenu.
Kresoly - o-, m-, p- CH3C6H4OH
Vyznačují se silnějšími desinfekční účinky, ale jsou méně jedovaté než fenol. Jsou obsaženy v černouhelném dehtu. Lyzol je mýdlový roztok kresolu. Používají se k výrobě fenoplastů, impregnaci dřeva.
Dvojsytné a trojsytné fenoly
Mají antiseptické účinky, jsou jedovaté a žíravé.
Pyrokatechol C6H4(OH)2
Používá se pro fotografické vývojky.
Katecholaminy
Jsou odvozeny od pyrokatecholu (název vychází z anglického catechol = pyrokatechol). Mezi katecholaminy se řadí adrenalin, noradrenalin a dopamin. Mezi deriváty patří například izoprenalin. V organismu patří mezi neurotransmitery v nervovém systému (sympatomimetika), hormony tvořené dření nadledvinek a používají se jako léčiva v medicíně (při kolapsu krevního oběhu). Jejich nerovnováha ovlivňuje řadu psychických onemocnění.
Rezorcinol C6H4(OH)2
Důležitá surovina např. v barvářském průmyslu (fluorescein, eosin, azobarviva) a v kožním lékařství se používá se jako antiseptikum.
Hydrochinon C6H4(OH)2
Snadno se oxiduje, má silné redukční účinky. Používá se do fotografických vývojek a jako inhibitor polymerace.
Naftoly C10H7OH (1-naftol; 2-naftol)
Bezbarvé krystalické látky. Oba izomery jsou rozpustné v alkoholech, etherech a chloroformu. Jsou reaktivnější než fenol. Vyrábějí se tavením alkalických solí naftalensulfonových s hydroxidem sodným. Uplatňují se při výrobě barviv jako pasivní složka pro azobarviva a v organické syntéze.
Zdroje
- KADLECOVÁ, Libuše. WIKISKRIPTA.CZ. [online]. [cit. 23.10.2014]. Dostupné z: http://www.wikiskripta.eu/index.php/Soubor:Fenolftalein.png
Obrázky
- Obr. 1: S3.hubimg.com [online]. [cit. 25.10.2014]. Dostupné z: http://s3.hubimg.com/u/1323338_f260.jpg
- Obr. 2: REISCHIG, Josef. WIKIMEDIA.ORG. Krystaly adrenalinu v polarizačním mikroskopu [online]. [cit. 5.11. 2014]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:ADRENA_1_final.jpg
- Obr. 3: PETTIT, Donald. WIKIPEDIA.ORG. [online]. [cit. 5.11. 2014]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Potravin%C3%A1%C5%99sk%C3%A9_barvivo#mediaviewer/File:Food_coloring.jpg
Doplňující učivo
Fenolftalein FF
patří mezi významné acidobazické indikátory s přechodovou oblastí při pH 8,2–10,0. (1)