Karboxylové kyseliny a jejich deriváty
Karboxylové kyseliny jsou organické kyseliny. Patří do skupiny kyslíkatých derivátů uhlovodíků a obsahují ve své molekule jednu nebo více karboxylových skupin -COOH.
Obecný vzorec karboxylové kyseliny
Rezonanční struktury karboxylové kyseliny
V porovnání s běžnými kyselinami anorganickými patří většinou ke kyselinám středně silným až slabým. Schopnost odštěpovat proton, a tedy i síla kyselin, souvisí s délkou uhlíkatého řetězce a přítomných substituentech.
Karboxylové kyseliny a jejich funkční a substituční deriváty jsou v živých organismech poměrně časté a vyskytují se i v nejdůležitějších metabolických dějích.
V přírodě jsou velmi rozšířené, volně v těle mravenců a kopřiv (kyselina mravenčí). Častěji jsou ve formě solí (kyselina šťavelová) nebo ve formě esterů (mastné kyseliny v triacylglycerolu - glyceridech, nižší kyseliny v ovocných esterech v ovoci).
Zopakujte si obecné poznatky o kyselinách (postranní sloupec)!
Dílčí lekce
Zdroje
Obrázky
- Obr. 1: BRUNEAU, Sébastien. Rouleau de papier pH [online]. 6. březen 2007 [cit. 10.4. 2014]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina#mediaviewer/File:Papier_pH.jpg
- Obr. 2: OPIOŁA, Adam. CS.WIKIPEDIA.ORG. [online]. [cit. 29.10.2014]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Mravenec_lesn%C3%AD#mediaviewer/File:A_Formica_rufa_sideview.jpg
- Obr. 3: AMANN, Wolfgang, Werner EISNER, Paul GIETZ, Josef MAIER, Werner SCHIERLE, Reiner STEIN, Jiří SVOBODA a Bohumil KRATOCHVÍL. Chemie pro střední školy: 2 b. Praha: Scientia, spol.sr.o., 2000. ISBN 80-7183-079-8.
Odkaz
Teorie kyselin a zásad
Nejběžněji se používá Brönsted-Lowryho definice: Kyseliny jsou látky schopné odštěpovat proton a zásady jsou látky schopné přijmout proton.
Více na :
Obr. 1: Univerzální pH papírek
Úkol
Zamysli se nad tím, kde se můžeš setkat s organickými kyselinami v běžném životě!
Obr. 2: Mravenec lesní