Sinice
Charakteristika sinic
Sinice (Cyanophyta) jsou autotrofní prokaryotické organizmy. Mají schopnost fotosyntézy. Zjednodušeně je lze charakterizovat jako bakterie, které obsahují chlorofyl a další barviva. Vyskytují se ve vlhkém prostředí na kůře stromů, skalách, ve vodě i v půdě, mnohdy v extrémních podmínkách (v horkých pramenech, v horninách, pouštích a v ledovcích). Patří k nejodolnějším organismům na Zemi. Některé sinice žijí v endosymbióze s rozsivkami nebo houbami, jiné v exosymbióze s lišejníky a játrovkami.
Nejstarší známé důkazy o existenci sinic na Zemi v podobě fosilií jsou staré 3,5 miliardy let a pocházejí především z Austrálie. Tyto nálezy tzv. stromatolitů představují vůbec nejstarší nálezy organismů na Zemi.
Obr. 1: Sinice r. Anabaena
Dílčí lekce
Zdroje
Obrázky:
- Obr. 1: Anabaenaflosaquae EPA od Environmental Protection Agency – http://www.epa.gov/glnpo/image/viz_nat6.html. Licencováno pod Public domain via Wikimedia Commons [online]. [cit. 21.1.2015]. Dostupné na www http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anabaenaflosaquae_EPA.jpg#mediaviewer/Soubor:Anabaenaflosaquae_EPA.jpg
Zajímavost
Český název sinice vznikl ze slova sinný, tedy modrý.
Odkaz
Stromatolity v Austrálii:
http://www.discoveraustralia.com.au/western_australia/hamelin_pool_stromatolites.html