Textilní materiály

Textilní materiály

Mezi knihařské materiály (materiály pro dokončující zpracování) řadíme také textilní materiály.

Knihařské plátno

Knihařské plátno je obecné pojmenování tkaniny z bavlny, lnu, vlny, viskózy nebo polymerních vláken v jemné nebo hrubé plátnové vazbě. Pro tiskařské účely je plátno speciálně upraveno, na rubové straně opatřeno apretací (apretace) neboli zátěrem na bázi škrobu, nebo akrylátových či jiných vodních disperzí. Tato úprava knihařskému plátnu zajišťuje nepropustnost, přičemž ale zůstává pružné, nelámavé a dostatečně pevné. Knihařská plátna jsou vyráběna většinou z bavlny nebo směsové tkaniny. V minulosti bylo knihařské plátno hojně využíváno jako potahový materiál.

Knihařská gáza

Knihařská gáza je řídká tkanina ztužená škrobem. Používá se na zpevnění hřbetu knihy a spojení mezi knižním blokem a tuhými deskami.

Nitě pro knižní vazbu

Nitě jsou vlákna předená z bavlny či ze syntetických vláken. Nitě se používají k ručnímu šití knih, časopisů, not či zápisových knih.

Kapitálek (paspulka hedvábná)

Kapitálek je ozdobná lemovka z bavlny nebo umělého hedvábí s jedním zesíleným okrajem. Lepí se na vrchní a spodní okraj knižního hřbetu tak, aby byla viditelná jeho ozdobná část. Kromě ozdobné funkce také zpevňuje hřbet.

Záložkové stužky (lacetky)

Záložka je pletená stužka široká 3 až 6 mm, která se lepí na vrchní část knižního hřbetu a slouží k zakládání knihy. Zajímavostí může být, že délka záložky musí být větší, než je úhlopříčka stran vyráběné knihy.

(Na obrázku č. 1 v kapitole: Potahové papíry, kartony a lepenky dohledejte nově probrané textilní části knihy.)

Zdroje
  • KAPLANOVÁ, Marie. Moderní polygrafie. Praha: Svaz polygrafických podnikatelů, 2010, 391 s. ISBN 978-80-254-4230-2.

  • PŘIKRYLOVÁ, Eva. Dvousměrka - části knihy (DUMY) Materiál vznikl v rámci projektu Kvalitní a efektivní vzdělávání pro žáky (DUMY)/ VY_32_INOVACE_02 (číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0772) 

  • PŘIKRYLOVÁ, Eva. Knihařské materiály (DUMY). Dostupné v archivu autora. Materiál vznikl v rámci projektu Kvalitní a efektivní vzdělávání pro žáky (DUMY)/ VY_32_INOVACE_02 (číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0772)

  • Potahové knihařské materiály [online]. [cit. 2014-07-01]. Dostupné z: http://www.svettisku.cz/buxus/generate_page.php?page_id=3956&buxus_svettisku=feddc5dc75c7afd51ab79452a5a4a613

Obrázky:

 

Přílohy
Dvousměrka-části knihy.pptx Stáhnout
Obrázek

Obr. 1: Knihařská plátna

Obrázek

Obr. 2: Knihařská gáza pro zpevnění knižního bloku

Obrázek

Obr. 3: Nitě a gáza použitá při vazbě knih

Obrázek

Obr. 4: Ozdobná lemovka - kapitálek

Obrázek

Obr. 5: Záložkové stužky (lacetky)

Procvič si

Škola hrou:

procvič si části knihy ve hře 

Dvousměrka - části knihy

najdete v přílohách pod hlavním textem